Zabawki interaktywne dla kotów
Kot to urodzony drapieżnik – nie zaprzeczy temu nikt, kto miał okazję choć krótką chwilę obcować z tym futrzastym łowcą. Instynkt łowiecki przetrwał w psychice nawet najbardziej dystyngowanych kotów rasowych. Niestety w warunkach domowych aktywne zdobywanie pokarmu może być utrudnione, a pozbawione odpowiedniej dawki ruchu koty narażone są na otyłość i zaburzenia behawioralne. Na szczęście rynek zoologiczny oferuje nam coraz szerszą gamę zabawek i sprzętów, które pozwalają domowemu kociakowi spożytkować energię w zdrowy sposób.
Kiedy kot nie poluje…
W warunkach naturalnych kotowate zdobywają pokarm poprzez polowanie, czy to na drobne ofiary, czy też większe zwierzęta. Nie każde polowanie kończy się jednak sukcesem, a drapieżne zwierzę podejmuje wiele prób, zanim zdoła pochwycić swoją ofiarę. Możliwość posilenia się jest więc okupiona dużą dawką ruchu i niezwykłym wysiłkiem umysłowym. By zdobyć posiłek, zwierzęta te muszą najpierw wypatrzyć ofiarę, następnie podkraść się do niej na odpowiednią odległość i po krótkiej pogoni pochwycić ją – dopiero potem następuje konsumpcja. Taką samą sekwencję możemy zaobserwować u kotów domowych, co świadczy o wciąż obecnym instynkcie łowieckim u tych zwierząt.
Wiele domowych mruczków, które karmione są z miski, nie ma jednak okazji do wykazywania zachowań zgodnych ze swoją naturą. Nieruchoma porcja karmy, znajdująca się zawsze w tym samym miejscu, nie wymaga od kota ani fizycznego, ani umysłowego wysiłku.
Dodatkowo, w przeciwieństwie do psów, koty uważane są nieraz za zwierzęta „samoobsługowe” – niewymagające spacerów ani szkolenia – przez co utrzymywane są często przez osoby zabiegane, które nie mają wystarczająco czasu na rozładowanie energii kota w alternatywny sposób, czyli poprzez zabawę.
Wśród kotów domowych coraz częściej występuje problem otyłości.
Dodatni bilans energetyczny, czyli sytuacja, w której zwierzę przyjmuje zbyt dużo kalorii w stosunku do wydatkowanej energii, skutkuje nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej w organizmie. Jego przyczynami może być nadmierna ilość dostarczanych wraz z pokarmem kalorii, zmiany w metabolizmie kota spowodowane kastracją lub przeróżnymi chorobami, a także zbyt niska aktywność zwierzęcia. Pozbawiony ruchu kot domowy (szczególnie kastrowany) jest więc narażony na otyłość. Nie skutkuje ona jedynie estetycznymi zmianami w wyglądzie zwierzaka – nadprogramowe kilogramy obciążają stawy i układ kostny. Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa też negatywnie na pracę organów wewnętrznych oraz funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. Otyłe zwierzę wykazuje zmniejszoną chęć do aktywności, przez co narażone jest także na zaniki mięśniowe i dalszy postęp choroby. Dlatego tak ważne jest, by domowemu kotu dostarczać regularnie odpowiednią dawkę ruchu i dbać o jego sylwetkę.
Jak aktywować kota w warunkach domowych?
Najlepszym sposobem na zapewnienie kotu wystarczającej dawki ruchu jest angażowanie jego instynktu łowieckiego.
Nadają się do tego przede wszystkim zabawki typu wędka, dzięki którym opiekun zwierzęcia jest w stanie naśladować ruchy małej ofiary. Do takich aktywności najlepiej skłaniać zwierzaka tuż przed posiłkiem – udawane polowanie zakończy się konsumpcją, dzięki temu w naturalny sposób zamknie się sekwencja łowiecka. Takie rozwiązanie bywa jednak czasochłonne i niewystarczające. Warto więc wspomóc się kilkoma dodatkowymi sposobami na aktywizowanie naszego zwierzaka.
Jednym z nich może być częste zmienianie miejsca karmienia. Rozkładanie w różnych zakamarkach domu misek z niewielką porcją jedzenia skłoni kota do przemieszczania się w celu znalezienia pokarmu. Dzięki temu nie przesiedzi całego dnia w jednym, ulubionym miejscu, a chętniej odda się eksploracji otoczenia. Podzielenie dziennej dawki pokarmowej na mniejsze porcje sprawi też, że zwierzak będzie przyjmować pokarm w bardziej naturalny dla niego sposób – często, ale małymi porcjami.
Kolejnym sposobem, by „ruszyć kota z kanapy”, jest stosowanie przeróżnych zabawek interaktywnych. Wśród szerokiej gamy tego typu sprzętów znależć można takie, które wydłużą czas jedzenia przez łapczywe zwierzęta, zaangażują wiele zmysłów kota jednocześnie, zmuszą go do wykorzystania węchu czy zaangażują jego umysł, skłaniając do kombinowania i uczenia się. Zabawki interaktywne to idealne rozwiązanie także dla tych opiekunów, którzy muszą zostawić swoje zwierzę na wiele godzin w samo w domu – tego typu akcesoriami kot może operować samodzielnie, dzieki czemu nawet pod naszą nieobecność będzie aktywny.
Zabawki na przysmaki
Jednymi z najatrakcyjniejszych zabawek interaktywnych są niewątpliwie piłki i rolki wypełnianie karmą lub przysmakami. Podczas toczenia takiej piłki po ziemi z jej otworów, co jakiś czas, wypadają pojedyncze kawałki jedzenia. Takie zabawki zapewniają długotrwałe, ciekawe zajęcie, spowalniają jedzenie i pobudzają instynkt łowiecki. Sprawiają także, że na swój posiłek kot musi zapracować, zużywając dość dużo energii.
Miski interaktywne
Zabawki takie mogą mieć wiele form – od zwykłej miski z wypustkami na dnie, do wymyślnych mat z otworami i labiryntami. By wydobyć z niej pojedyncze chrupki, kot musi operować łapą, co wymusza na nim koncentrację i zaangażowanie. Taka konstrukcja zapobiega łapczywemu jedzeniu i jest zazwyczaj na tyle bezpieczna, że można udostępnić ją kotu również pod nieobecność opiekuna.
Puzzle
Maty z kieszonkami, pokrywkami i szufladkami dla psów świetnie nadają się także dla kotów. By wydobyć z nich smakołyki, kot musi odpowiednio pociągnąć sznurek, przesunąć łapą klocki lub nacisnąć zapadkę. Ukryte w zakamarkach i niewidoczne jedzenie pobudza zmysł węchu kotów, a konieczne do jego wydobycia manipulacje stymulują zwierzaka umysłowo i pobudzają do aktywności.
Tory z zabawkami
Zaopatrzone w otwory, plastikowe tunele z zabawkami w środku dla wielu kotów mogą być wyjątkowo atrakcyjne. Umieszczone wewnątrz nich piłki lub pluszowe myszy uciekają, gdy zwierzak trąci je łapą. Tego typu zabawki szybko się jednak nudzą i rzadko znajdują zastosowanie w przypadku dorosłych kotów, gdyż nie polegają na zdobywaniu jedzenia.
Zabawki z zapachem
Przybierają m.in. formę drapaków stworzonych z tektury, do których dołączona jest kocimiętka, którą wsypuje się w szczeliny drapaka. Kocimiętka powoduje aktywowanie jednego z najważniejszych dla kota zmysłów – węchu, dzięki czemu interesuje się on zabawką, drapie w nią, aktywuje się. Jest to ciekawy oraz niedrogi sposób na urozmaicenie środowiska naszego kota i zwiększenie jego codziennej aktywności.
Kreatywność opiekuna
Jak widać, istnieje wiele sposobów na zwiększenie aktywności kota w warunkach domowych. To czy dany sposób sprawdzi się w przypadku Twojego kota, zależy również od jego temperamentu i osobowości. Nie każdy kot będzie biegał za piórkiem na wędce albo drapał w drapak, jednak nie warto się poddawać i należy próbować aktywować swojego kota na różne sposoby. Często koty, które nie są przyzwyczajone do tego typu aktywności, potrzebują czasu na aklimatyzację, poznanie nowych rzeczy w ich otoczeniu. Po pewnym czasie otwierają się na nie i zaczynają z nich korzystać. Kreatywność opiekuna w tworzeniu zabawek, przeszkód, nowych wyzwań, szukania nowych miejsc na schowanie karmy jest tutaj wskazana!
Zabawki interaktywne nie tylko urozmaicają monotonne życie kotów domowych, ale także mogą pomóc w walce z otyłością lub zapobieganiu jej. Codzienna dawka ruchu przy użyciu zabawek interaktywnych oraz odpowiednio zbilansowana dieta sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała Twojego kota. Dlatego warto poświęcić swojemu kotu trochę czasu i zadbać w ten sposób o jego zdrowie i dłuższe życie.