Border collie – wychowanie szczeniaka

Internet stał się bardzo popularnym źródłem wiedzy na temat wychowania psa, dlatego coraz częściej na różnych grupach można zaobserwować pytania świeżo upieczonych właścicieli, którzy już nie mają pojęcia, co robić, gdy ich szczeniak gryzie, skacze, szaleje… Dzisiaj więc kilka rad ode mnie odnośnie najczęściej spotykanych problemów.

Jak przygotować dom na przybycie szczeniaka?

Musicie pamiętać, że szczeniak to takie „psie dziecko” i tak, jak dziecko – potrzebuje opieki. W związku z tym przed przybyciem szczeniaka:
– pochowajcie różne rzeczy z podłogi, które szczeniak mógłby zniszczyć lub zjeść (np. kwiaty postawcie na półkach, buty schowajcie do szafy),
– odgrodźcie (np. bramką dla dzieci) pomieszczenia, gdzie jest dużo niebezpiecznych rzeczy, których nie da się zabezpieczyć (np. pokój komputerowy),
– przygotujcie składaną zagrodę, jeśli macie duży dom, aby mieć szczeniaka pod kontrolą,
– pochowajcie dywany, które mogłyby zostać pogryzione lub zabrudzone moczem,
– zakupcie klatkę lub zaplanujcie, gdzie będziecie szczeniaka zostawiać samego tak, aby było to w pełni bezpieczne.

Im lepiej przygotujecie przestrzeń, gdzie będzie przebywał szczeniak, tym mniej będziecie mieć zniszczeń i nerwowych sytuacji. Warto więc pomyśleć o tym już przed przybyciem szczeniaka!

Fot. Ayla Verschueren

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie?

Border collie to rasa, która w pracy z owcami potrafi użyć zębów, aby wywrzeć presję na zwierzęciu. W związku z tym szczeniaki borderów często podgryzają i gryzą różne rzeczy w życiu codziennym. Można to ograniczyć stosując poniższe metody:

  1. Zapewnij szczeniakowi gryzaki, tak aby mógł zrealizować swoją naturalną potrzebę gryzienia (np. suszone skóry, uszy).
  2. Rozłóż po domu różne wytrzymałe zabawki, aby szczeniak mógł się nimi bawić zamiast gryźć meble.
  3. Nie drażnij psa uciekając rękami po podłodze, a kiedy szczeniak zaczyna Cię gryźć, to zaproponuj wspólną zabawę szarpakiem lub zakończ interakcję, wstań i wyjdź, aby szczeniak się uspokoił.
  4. Jeśli masz szczeniaka, który nie jest super pieszczochem, to nie głaszcz go na siłę, nie tarmoś, tak aby Twój dotyk nie zaczął się psu kojarzyć z czymś nieprzyjemnym.
  5. Kiedy szczeniak zacznie łapać za nogawki lub sznurówki, zatrzymaj się na chwilę – psy często gonią obiekty, które się poruszają, a jeśli coś zamiera w bezruchu, to szybko przestaje być atrakcyjne.

Na pocieszenie mogę Wam powiedzieć, że pod kątem problemu z gryzieniem przedmiotów i podgryzaniem czas działa na Waszą korzyść! Im szczeniak starszy, tym bardziej potrafi kontrolować swoje zachowania, dlatego podgryzanie i gryzienie z czasem się wycisza.

Fot. Josh Hild

Co zrobić, gdy szczeniak chce się witać z każdym człowiekiem lub psem?

Większość szczeniaków z chęcią poznaje świat. Jeśli widzę psiaka w wieku 2-5 miesięcy, który nie chce podejść do nowo spotkanego człowieka i się go obawia, to wtedy zaczynam się zastanawiać nad problemem pod kątem lękliwości psa. Jeżeli szczeniak chętnie podchodzi do ludzi, to wszystko jest w normie! Jednak rozumiem, że nie chcecie, aby witał się z każdym, skakał na ludzi, brudził ich i wylizywał. Warto więc od samego początku uczyć szczeniaka odwołania i rezygnacji. Kiedy widzicie, że Wasz pies chce podejść do człowieka lub innego psa, zawołajcie go po imieniu i wskażcie swoim ciałem inny kierunek spaceru. Jak szczeniak zareaguje, nagródźcie go przysmakiem odchodząc od danego bodźca. 

UWAGA! Pamiętajcie jednak o socjalizacji i habituacji. Jeśli spotkacie specyficznie wyglądającego człowieka, to warto podejść i zapoznać szczeniaka z nim, aby pokazać, że nie jest to dziwna istota z przestworzy, lecz zwykły człowiek, którego nie trzeba się bać. Jeśli spotkacie miłego i sympatycznego psa, to warto podejść i pozwolić się z nim zapoznać, aby szczeniak miał pozytywne interakcje z innymi psami. Trzeba zawsze pamiętać o balansie między treningiem odwołania i rezygnacji a socjalizacją i habituacją.

FOt. Daniel Lincoln

Co zrobić, gdy szczeniak dostaje „głupawki” i zaczyna szaleć?

Nie jest to nic nadzwyczajnego. Szczeniaki słabo kontrolują swoje emocje i zachowania, dlatego potrafią „wybuchać” i szaleć. Jeśli nie jest to niebezpieczne dla psa lub otoczenia, to można chwilę poczekać, aż szczeniak się zmęczy i sam uspokoi. Jeżeli jednak widzimy, że to zachowanie może być niebezpieczne (bo np. psiak wskakuje na kanapę w pędzie), to można spróbować wyciszyć go za pomocą zaproponowania konga, maty do wylizywania lub zbierania rozsypanych na podłodze kąsków. Warto też się zastanowić nad tym, czy byliśmy z psem na spacerze, gdzie mógł się wybiegać? Jeśli nie, to może warto właśnie to zrobić. 

Pamiętajmy, że szczeniaki to „psie dzieci”, dlatego ich wychowanie wymaga przede wszystkim cierpliwości. Często spotykam się z osobami, które chciałyby, aby szczeniak zachowywał się, jak dorosły pies i był grzeczny w każdym calu. Uwierzcie mi, że to przyjdzie z czasem, ale tylko wtedy, gdy będziecie psa mądrze wychowywać i z nim codziennie pracować nad właściwymi zachowaniami.

Podobne wpisy