Trymowanie: obowiązkowa pielęgnacja psów szorstkowłosych

Prawidłowo wykonane trymowanie poprawi jakość, wzmocni kolor oraz usztywni strukturę włosa. Gwarantowane ogromne zadowolenie u opiekunów, bo wyeliminuje też problem sierści w domu

Pierwsza informacja niezwykle ważna dla wszystkich opiekunów: trymowanie nie boli! Za to pozostawianie martwego włosa na swoim miejscu powoduje, że skóra przestaje oddychać, dochodzi do podrażnienia, a pies zaczyna się drapać. Po usunięciu martwej sierści zaczyna w jej miejscu wyrastać zdrowy włos. Niezwykle ważne jest więc, by zabieg trymowania przeprowadzać systematycznie, raz na jeden – dwa miesiące, aby zachować odpowiednie warstwy sierści.

Warstwy

Szata ras szorstkowłosych składa się z dwóch warstw: okrywowej i podszerstka. Okrywowa to właśnie ta, która ma być lśniąca, piękna oraz sztywna. Jej rolą jest przede wszystkim ochrona i zabezpieczenie psa przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak promienie UV czy deszcz. Dzięki swoim właściwościom sierść nie przemaka do skóry.

Zadaniem podszerstka jest natomiast ochrona przed mrozem. Sierść z tej warstwy jest krótsza i matowa.

Kształt i proporcje

Większości ras szorstkowłosych, takich jak teriery czy sznaucery, poprzez trymowanie nadajemy odpowiedni, wzorcowy kształt i proporcje ciała. Wymaga to kilku godzin pracy, odpowiedniej wprawy oraz doboru odpowiednich narzędzi. Trymować możemy za pomocą palców, kamienia czy nożyków trymerskich.

Należy wspomnieć o psach wystawowych – trymuje się je częściej, otrzymując w ten sposób kilka warstw włosa. Opiekun psa, który regularnie bierze udział w wystawach, musi pamiętać o częstym „skubaniu” sierści, aby zadbać o poprawny i zdrowy włos.

Fot. Pexels

Kąpiel

Pamiętajmy o kąpielach – psy szorstkowłose również kąpiemy! Nie będzie to miało negatywnego wpływu na zmiękczenie czy jakość sierści. Na rynku dostępny jest szeroki wybór szamponów dedykowanych psom szorstkowłosym, które naprawdę działają.

Na sierści, poza kurzem, osadzają się różne środki chemiczne, które mogą pogorszyć stan sierści, np. ją wysuszyć. Dlatego powinniśmy kąpać psy z odpowiednią częstotliwością, zależną od poziomu zabrudzenia i pory roku.

Spaniele i setery

Trymowanie dotyczy również takich ras, jak cocker spaniele czy setery. W ich przypadku, poza usuwaniem martwej sierści, musimy pamiętać też o regularnym czesaniu miejsc mocniej owłosionych, tak aby zapobiegać kołtunom (uszy, nogi, brzuch czy front).

Same zalety

Podsumowując, trymowanie ma same zalety. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi unikamy przerostu warstwy sierści, a co za tym idzie, włos przy skórze nie staje się zbity. Zapewniamy więc odpowiednią wentylację, co pozwala uniknąć problem w skórnych. Dlatego trymowanie psa wykonuje się nie tylko dla urody, aby osiągnąć wygląd zgodny ze wzorcem rasy, ale też dla zdrowia. Korzystając regularnie z pomocy groomera zapobiegamy latającym igiełkom, a wszystkie niepotrzebne, martwe włosy zostają w salonie groomerskim, nie na ulubionej kanapie.

Podobne wpisy