Suche karmy wysokobiałkowe dla psów, którą i dlaczego wybrać?
Dieta wysokobiałkowa, czyli wysokomięsna? Dlaczego warto zwrócić uwagę na źródło białka w karmie? Kiedy stosować dietę wysokobiałkową?
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu psu potrzebna jest odpowiednia ilość energii, mikro- i makroelementów, witamin, kwasów tłuszczowych, ale również białek wraz z aminokwasami. Proteiny (białka) stanowią istotny element diety psów, pełnią funkcje budulcowe, biorąc udział w budowie mięśni czy regeneracji naskórka. Odgrywają istotną rolę w trawieniu jako enzymy trawienne, a także uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej jako immunoglobuliny. Stanowią również jedno ze źródeł energii. W przypadku żywienia psów można spotkać się z pojęciem białka ogólnego, czyli wszystkich związków posiadających w swojej strukturze azot. Wartość tę stosuje się podczas bilansowania dawek pokarmowych dla psów. W tabeli pierwszej przedstawiono zalecaną minimalną zawartość białka oraz aminokwasów w karmach pełnoporcjowych dla psów.
Dla dorosłych osobników minimalna zawartość białka wynosi 18 g/100 g suchej masy.
Ważną informacją jest to, że normy europejskie (FEDIAF) uwzględniają tylko minimalne zawartości białka, nie odnosząc się do maksymalnej jego zawartości.
Skąd więc podział karm na karmy o niskiej, średniej i wysokiej zawartości białka? Wynika on z różnorodności produktów dostępnych na rynku pet food i ma charakter nieformalny. Wśród karm dla psów znajdziemy karmy o niskiej zawartości białka (ale spełniające wytyczne żywieniowe) – zawierające do 20% białka ogólnego. Karmy o wysokiej zawartości białka będą miały go powyżej 30%. Średnia zawartość białka będzie oscylowała pomiędzy 20–30%. Podobny podział na diety o niskiej (<20%), średniej (ok. 25%) oraz wysokiej (32%) zawartości białka zastosowano w badaniu naukowym dotyczącym wpływu diety zawierającej różne poziomy białka na behawior psów.
Na jaką informację zawartą na opakowaniu zwracać uwagę podczas zakupu karmy wysokobiałkowej?
1. Skład analityczny – białko ogólne Karmy wysokobiałkowe powinny zawierać powyżej 30% białka ogólnego.
2. Skład surowcowy – źródła białka Oprócz zapotrzebowania na białko ogólne, każde zwierzę posiada zapotrzebowanie na poszczególne aminokwasy egzogenne. Aminokwasy te są istotne dla organizmu zwierzęcia, ponieważ nie jest on w stanie ich wyprodukować, musi przyjąć je wraz z pokarmem. Dlatego ważne jest, aby karma była zróżnicowana zarówno pod względem produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnych źródeł białka, tak aby zapewniała kompletny skład aminokwasowy.
Czy karma wysokobiałkowa = karma wysokomięsna?
Wysoka zawartość białka w karmie nie musi być powiązana z dużą zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto pamiętać, że białka mogą być dwojakiego pochodzenia: zwierzęce i roślinne. A białko ogólne, na podstawie którego możemy określić, czy karma jest karmą wysokobiałkową, to ogół związków azotowych. Dlatego podczas wyboru karmy zwróć również uwagę na skład, w szczególności na źródła białka.
Dla jakich psów dedykowane są karmy wysokobiałkowe?
Tego rodzaju pokarm najczęściej polecany jest psom o większej aktywności, sportowym oraz pracującym. Często wysoka zawartość białka ogólnego powiązana jest z wysoką zawartością tłuszczu w karmie, co czyni ją pokarmem wysokoenergetycznym. Dlatego podczas podawania takiej karmy ważne jest zapewnienie psu odpowiedniej aktywności oraz właściwe dopasowanie dawki pokarmowej do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
W jakich przypadkach nie powinno podawać się psu karmy wysokobiałkowej?
Wysoka zawartość białka nie jest odpowiednia dla psów mających problemy z niewydolnością nerek. Dodatkowo karmy o wysokiej zawartości białka i tłuszczu nie są odpowiednie dla psów otyłych oraz będących w trakcie odchudzania, co spowodowane jest ich wysokoenergetycznością. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się karmy z wysoką zawartością błonnika lub specjalistyczne diety weterynaryjne. Poniższe zestawienie uwzględnia karmy wysokobiałkowe dostępne na rynku. W ostatniej kolumnie zaznaczona została kaloryczność karm, na którą warto zwrócić uwagę. Nie jest to obowiązkowa deklaracja, która musi znaleźć się na opakowaniu, jednak znaczna część karm na rynku ją posiada. Informacja ta jest przydatna w momencie wyliczania dawki pokarmowej dla konkretnego psa, ale również może posłużyć jako czynnik porównawczy karm.
BIBLIOGRAFIA: Dodman NH, Reisner I, Shuster L, Rand W, Luescher UA, Robinson I, Houpt KA, 1996: Effect of dietary protein content on behavior in dogs. Fritsch, Dale A., Ahle, Neil W., Jewell, Dennis E., Allen, Timothy A., Brejda, John, Leventhal, Phillip S.Hahn, Kevin A., 2010: A High-Fiber Food Improves Weight Loss Compared to a High-Protein, High-Fat Food in Pet Dogs in a Home Setting. FEDIAF, 2017