Psy ratownicze wykonują swoją pracę na najwyższym poziomie pomimo stresu!

Kiedy nastąpi kataklizm, taki jak trzęsienie ziemi czy tornado, na pomoc poszkodowanym spieszą zespoły ratownicze z psami. Ratownicy muszą być gotowi jak najszybciej przemieścić się na miejsce katastrofy, bo w walce o ludzkie życie liczy się czas. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy transport lotniczy wpływa negatywnie na pracę psów ratowniczych.

W samych Stanach Zjednoczonych wydano już 16 mln dolarów na stworzenie maszyny, która potrafiłaby wykrywać i analizować złożone zapachy lepiej od psów – jednak nadal nie udało się jej stworzyć. Psy pozostają niekwestionowanymi mistrzami węszenia w służbie człowieka, to one najlepiej sprawdzają się w odnajdywaniu osób uwięzionych pod gruzami. Naukowcy z Wydziału Nauk o Zwierzętach, Żywności i Żywienia Uniwersytetu Illinois postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób można by ułatwić pracę psom ratowniczym, aby zmaksymalizować szanse ich sukcesu.

PSYRATOWNICZE.PL

W tym celu należało najpierw określić czynniki wpływające na ich pracę. Kierująca zespołem badawczym Erin Perry jest adiunktem na wymienionym wydziale, ale także przewodniczką z 14-letnim stażem psa ratowniczego w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Chcąc dowiedzieć się, jak stres wpływa na jakość pracy psów ratowniczych, nawiązała współpracę z profesorem Kellym Swansonem i innymi naukowcami z Uniwersytetu Illinois.

Latanie a stres

Zespoły ratownicze z psami zazwyczaj docierają w pobliże miejsca katastrofy samolotem lub śmigłowcem. Jednak, jak wiadomo, zarówno w przypadku ludzi, jak i psów, latanie może być stresujące. Naukowcy przeprowadzili dwa wstępne badania mające określić wpływ stresu spowodowanego lotem na fizjologię i pracę psów.

– Niektóre psy mają nastawienie: „Już wcześniej latałem, to nic takiego”, ale inne, nawet jeśli już latały, nadal wykazują oznaki stresu, takie jak podwyższona temperatura ciała i biegunka – mówi Kelly Swanson, profesor na Wydziale Nauk o Zwierzętach i w Katedrze Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Illinois.
– Zapewne wszyscy spotkaliśmy się z tym, że kiedy nasze psy się stresują, mają tendencje do wypróżniania się „na miękko”. Jedną z przyczyn tego mogą być spowodowane stresem zmiany w fizjologii jelit i zmiana mikrobioty, czyli zespołu mikroorganizmów zasiedlających jelita. Ponadto wyściółka jelit staje się bardziej przepuszczalna („przeciekająca”), co również spowodowane jest przez stres. Przez to „złe” bakterie mogą się rozplenić i spowodować zaburzenia pracy jelit. Oczywiście powyższe objawy niejednokrotnie obserwowano u psów ratowniczych, ale nigdy dotąd nie badano u nich składu mikrobioty.

W jednym z opisanych badań psy ratownicze podróżowały na miejsce zdarzenia przez 2,5 godziny na pokładzie samolotu. Wcześniej przeszły odprawę i kontrolę bezpieczeństwa. W drugim badaniu psy szybko załadowano do helikoptera, podczas gdy wirnik się obracał, po czym odbyły 30-minutowy lot. W każdym z badań zwracano uwagę na nieco inne czynniki, ale w obu badano zmiany w składzie mikrobioty oraz to, jak psy wykonują swoje zadania. Lot śmigłowcem spowodował skoki temperatury ciała i poziomu hormonu stresu kortyzolu, ale nie zaobserwowano zmian w składzie mikrobioty. Natomiast psy, które przyjechały na lotnisko, przeszły przez kontrolę bezpieczeństwa i leciały lotem komercyjnym, wykazały interesującą zmianę mikrobioty.

– W porównaniu do psów, które nie podróżowały, u tych, które leciały samolotem, zaobserwowano więcej bakterii z rodzajów Clostridium i Bacterioides – dwóch dominujących grup bakterii przewodu pokarmowego – mówi profesor Swanson. – Potrzeba teraz kolejnych badań, aby zrozumieć, jak takie zmiany wpływają na zdrowie psów.


Fot. FREEPIK.COM

Praca przede wszystkim

Największe wrażenie robią wyniki obu badań dotyczące wpływu stresu na pracę czworonożnych ratowników.

– Choć zwierzęta wykazywały objawy stresu w zachowaniu, jelita im się „przewracały”, krew miała zmienione parametry, to nie miało to wpływu na efekty ich pracy – wykonywały ją wspaniale – mówi Erin Perry.

Naukowcy podkreślają jednak, że czasami stres może wpływać negatywnie na jakość pracy. Planowane są dalsze badania, mające na celu zrozumienie, w jaki sposób można złagodzić objawy stresu i pomóc psom. – Chcielibyśmy przeprowadzić badania nad różnymi rodzajami stresorów (bodźców wywołujących stres) i stresem długotrwałym, takim, jakiego psy doświadczają np. podczas dłuższych akcji ratowniczych. Chcielibyśmy opracować i przetestować preparaty odżywcze i/albo sposoby postępowania, które pozwolą unikać negatywnych skutków fizjologicznych i utrzymać najwyższą jakość pracy psów ratowniczych – wyjaśnia prof. Swanson.

E. Perry, N. Gulson, T.-W. Liu Cross, K. S. Swanson. Physiological effects of stress related to helicopter travel in Federal Emergency Management Agency search-and-rescue canines. Journal of Nutritional Science, 2017. Źródło: www.sciencedaily.com

Podobne wpisy