Przysmaki dentystyczne dla psów

W przypadkach niektórych chorób przyzębia jedynym rozwiązaniem może okazać się zabieg usunięcia kamienia nazębnego, ale o tym, czy dany pies kwalifikuje się do takiej operacji, decyduje lekarz weterynarii. Oczywiście można temu zapobiec! Co zatem zrobić, żeby tego uniknąć?

Odpowiednia higiena jamy ustnej psów to bardzo istotny aspekt opieki nad zwierzęciem. Widoczny gołym okiem kamień nazębny czy nieprzyjemny zapach z pyska psa to niejedyne konsekwencje nieprawidłowego dbania o higienę jego zębów. W ostrych przypadkach zaniedbania dochodzi do chorób przyzębia, które powodują nie tylko dyskomfort podczas jedzenia, ale także ból w trakcie pobierania pokarmu.

W przypadkach niektórych chorób przyzębia jedynym rozwiązaniem może okazać się zabieg usunięcia kamienia nazębnego, ale o tym, czy dany pies kwalifikuje się do takiej operacji decyduje lekarz weterynarii. Oczywiście można temu zapobiec! Co zatem zrobić, żeby tego uniknąć?

Istnieje wiele sposobów, aby w prawidłowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej psa. Do popularnych należą między innymi: pasty do zębów dla psów, chusteczki do pielęgnacji zębów czy płyny, które dolewa się do wody w celu zapobiegania gromadzeniu się płytki nazębnej. Zabiegi higieniczne wykonywane w trosce o zęby zwierzęcia powinny być codziennością każdego opiekuna psa! Jako uzupełnienie codziennej higieny psiego pyska idealnie sprawdzą się przysmaki dentystyczne.

Czym są przysmaki dentystyczne?

Przysmaki dentystyczne to produkty z segmentu karm uzupełniających. To producent deklaruje na opakowaniu, czy dany gryzak lub przysmak jest produktem dentystycznym. Przysmaki dentystyczne oferowane na polskim rynku zoologicznym przyjmują formę twardych gryzaków lub ciastek, zawierających związki aktywne oraz odpowiednie dodatki funkcjonalne, które mają w pozytywny sposób wpływać na higienę jamy ustnej psa. Ich zadaniem jest ograniczanie gromadzenia się kamienia nazębnego lub płytki nazębnej oraz zapobieganie powstawaniu nieświeżego oddechu z pyska psa. Mianem przysmaków dentystycznych niektórzy producenci określają również gryzaki naturalne, takie jak uszy czy tchawice wołowe, które przez swoją twardość mają wpływać na zmniejszanie się osadu na zębach.

Substancje funkcjonalne, które mają likwidować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa, dodawane do przysmaków dentystycznych, to m.in. zielona herbata, spirulina, eukaliptus, limonka, mięta pieprzowa i rozmaryn. Ekstrakt z zielonej herbaty ma nie tylko duże zawartości przeciwutleniające, ale także może wykazywać silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki temu pomaga zwalczać bakterie, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa. Podobne działanie wykazuje spirulina, która działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Fot. Freepik.com

Najbardziej popularne formy przysmaków dentystycznych na polskim rynku zoologicznym:

GRYZAKI

Jedne z najbardziej popularnych form produktów dentystycznych dla psów. Przez swoją formę oraz konsystencję zapewniają mechaniczne ścieranie kamienia nazębnego z zębów. Do najpopularniejszych form gryzaków należą sticksy o różnym kształcie przekroju, ale na rynku można znaleźć jeszcze takie kształty jak paseczki do żucia, szczoteczki do gryzienia czy kości do żucia.

CIASTECZKA I PRZYSMAKI

Produkty dentystyczne można znaleźć na sklepowych półkach również w postaci ciasteczek, które zawierają dodatki różnego typu związków funkcjonalnych, pomagających odświeżyć oddech psa. Podobnie jak gryzaki, są one zazwyczaj twarde, dzięki czemu pomagają mechanicznie usuwać kamień nazębny. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przysmaków dentystycznych dla swojego psa?

Skład

Wybierając przysmaki dentystyczne dla psa, warto zwrócić uwagę na ich skład surowcowy. Oczywiście gryzak dentystyczny ma głównie spełniać swoją funkcję i w mechaniczny sposób redukować ilość gromadzącej się płytki nazębnej. Jednak warto wczytać się w skład i zobaczyć, z czego został on stworzony, tak aby była to również zdrowa i wartościowa przekąska dla psa.

Warto także zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się substancja funkcjonalna, która ma redukować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, np. zielona herbata, limonka, spirulina czy mięta pieprzowa.

Zawartość tłuszczu

Część gryzaków dostępnych na rynku stworzona jest ze skór zwierząt i mięsa. Podczas podawania tego typu przysmaków warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu oraz kaloryczność produktu. Należy też pamiętać, aby takie gryzaki dawkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Twardość gryzaka

W przypadku gryzaków dentystycznych istotnym czynnikiem jest ich twardość. Ich głównym celem jest mechaniczne ścieranie nagromadzonego kamienia nazębnego. Odpowiednia twardość gryzaków nie tylko zapewnia skuteczniejsze mechaniczne ścieranie nagromadzonego kamienia nazębnego, ale również wpływa na wydłużenie czasu jedzenia gryzaka, czyli czasu ścierania. Pozwala także zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia i żucia u psów.

Wielkość gryzaka

Podczas zakupu gryzaków dentystycznych ważne jest dostosowanie wielkości gryzaka do wielkości psa. Większość producentów ma w swojej ofercie gryzaki różnej wielkości, dzięki czemu z łatwością można wybrać produkt, który odpowiadać będzie potrzebom czworonoga. Dzięki temu pies będzie mógł sobie poradzić z danym gryzakiem i zjeść go z satysfakcją. Zbyt duży gryzak nie tylko nie spełni swojej funkcji i nie dotrze do głębiej położonych zębów w jamie ustnej psa oraz małych szpar międzyzębowych, w których gromadzi się kamień nazębny. Może po prostu nie być atrakcyjną przekąską dla zwierzęcia.

Gryzaki to nie wszystko!

Podawanie przysmaków dentystycznych to łatwy dla opiekuna i bezpieczny dla psa sposób na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Dzięki szerokiej ofercie produktów dentystycznych dostępnych na polskim rynku zoologicznym opiekunowie mogą dopasować odpowiedni rodzaj gryzaka do indywidualnych potrzeb swojego pupila. Należy jednak pamiętać, że przekąski dentystyczne to nie wszystko! Nawet najlepsze gryzaki nie zastąpią zabiegów higienicznych, takich jak szczotkowanie zębów!

Podobne wpisy