Pies lepszy od brata

Pies często bywa lepszym przyjacielem i powiernikiem niż rodzeństwo

Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge, dzieci czerpią więcej zadowolenia ze swoich kontaktów ze zwierzętami domowymi niż z braćmi czy siostrami. Lepiej też dogadują się ze zwierzakami niż z rodzeństwem.

To kolejny dowód na to, że domowe zwierzęta mogą mieć ogromny wpływ na rozwój dziecka, w tym pozytywnie wpływać na rozwój jego umiejętności społecznych i dobre samopoczucie. W domach społeczeństw zachodnich zwierzaki domowe są niemal tak często spotykane jak rodzeństwo i aż dziwne, że do tej pory jest tak mało badań na temat związków dziecko-zwierzę.

-Każdy, kto w dzieciństwie kochał domowe zwierzę wie, że zwracamy się do nich w poszukiwaniu towarzystwa i dzielimy z nimi sekrety, podobnie jak ma to miejsce w przyjaźniach międzyludzkich – mówi Matt Cassells, pracownik Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge, który prowadził badania. – Chcieliśmy się dowiedzieć, jak mocne są więzi ze zwierzętami w porównaniu do więzi rodzinnych. To może nam pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób zwierzęta przyczyniają się do zdrowego rozwoju dziecka.

Badanie było częścią szerzej zakrojonego projektu badawczego, prowadzonego przez prof. Claire Hughes z Centrum Badań nad Rodziną Uniwersytetu Cambridge. Przeprowadzono ankiety wśród dwunastolatków z 77 rodzin, w których było co najmniej jedno zwierzę dowolnego gatunku i więcej niż jedno dziecko. Dzieci wskazały, że ich związki ze zwierzętami były silniejsze niż z rodzeństwem, a na linii dziecko-zwierzę było mniej konfliktów niż pomiędzy rodzeństwem.

Ponadto kontakt z psem był źródłem większej satysfakcji niż kontakt ze zwierzętami innych gatunków. – Chociaż zwierzęta mogą nie do końca nas rozumieć ani nie umieją mówić, dzieci dzieliły się z nimi sekretami równie chętnie, jak z rodzeństwem – mówi Matt Cassells. – Fakt, iż zwierzęta nie rozumieją ludzkiej mowy ani same nie mówią, może być nawet atutem, bo znaczy to, że w ogóle nas nie osądzają. Choć wcześniejsze badania wykazały, że chłopcy mają silniejsze relacje ze zwierzętami niż dziewczynki, w naszym badaniu wyszło odwrotnie. Dzieci obojga płci były na równi zadowolone ze swoich zwierząt, ale to dziewczynki częściej niż chłopcy przyznawały się do dzielenia się z nimi sekretami, szukania ich towarzystwa, ale i powstawania konfliktów, co może wskazywać na to, że związki dziewczynek ze zwierzętami są bardziej złożone. – Mamy coraz więcej dowodów na to, że zwierzęta domowe wywierają pozytywny wpływ na zdrowie i spójność społeczną – mówi współautorka publikacji, dr Nancy Gee z Centrum Żywienia Zwierząt Waltham. – Wsparcie, które dorastające dzieci otrzymują od zwierząt, może przyczyniać się do ich dobrego samopoczucia w późniejszym życiu, jednak nadal wiemy jeszcze za mało na temat wpływu zwierząt na rozwój dzieci.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of Applied Developmental Psychology”. Matthew T. Cassels i in. One of the family? Measuring young adolescents’ relationships with pets and siblings, 2017, www.sciencedirect.com.
Źródło: www.sciencedaily.com

Podobne wpisy