Leki, które warto mieć w psiej apteczce
W dzisiejszych czasach, gdy psy są pełnoprawnymi członkami rodzin, troska o ich zdrowie staje się priorytetem. Właściciele psów coraz częściej zdają sobie sprawę, że odpowiednia opieka weterynaryjna to nie tylko wizyty kontrolne u lekarza, ale także gotowość do działań w sytuacjach awaryjnych. Domowa apteczka dla psa, wyposażona w niezbędne leki i środki, które mogą okazać się pomocne w nagłych przypadkach to must have każdego psiarza. Aby lepiej zrozumieć, jakie substancje powinny znaleźć się w domowym „arsenale” dla czworonogów, rozmawialiśmy z lekarką weterynarii, która podzieliła się swoją wiedzą na temat leków bezpiecznych dla psów.
Życie pisze różne scenariusze. Chociaż dokładamy wszelkich starań, żeby zadbać o zdrowie naszego psiaka, zawsze może się on skaleczyć, obetrzeć, dostać biegunki czy gorączki. Dlatego warto być przygotowanym na wszelkie scenariusze. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy możliwości natychmiastowego przewiezienia zwierzęcia do najbliższego gabinetu weterynaryjnego i chcemy stosować leki na własną rękę NALEŻY ZAWSZE SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM WETERYNARII przed podaniem jakiegokolwiek specyfiku. Specjalista zdecyduje o odpowiednim leczeniu i podaniu określonej dawki. Miejmy na uwadze fakt, że nieumiejętne podawanie leków może bardziej zaszkodzić niż pomóc naszemu podopiecznemu.
Rany:
- płyn do przemywania ran i śluzówek, preparat antybakteryjny, antywirusowy (np. Octenisept lub jego zamienniki), wykazujący właściwości oczyszczające, nieszczypiący;
- zabezpieczenie rany: maść z antybiotykiem (np. Tribiotic), o działaniu antybakteryjnym;
- opatrunek w sprayu (np. Alu spray);
- opatrunek: jałowe gazy plus bandaż elastyczny.
Biegunki:
- preparaty wykazujące zdolność absorpcji (wiązania) toksyn, wirusów i bakterii (np. ColoCeum, DiaDog ‚N Cat lub dostępna w aptece Smecta);
- lek o działaniu rozkurczowym (np. No-Spa), likwidujący przyczynę i eliminujący skurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego
- przy ostrej biegunce: Nifuroksazyd – lek wykazujący działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne i przeciwzapalne w chorobach jelit.
Wywoływanie wymiotów*:
- woda utleniona
* Wywołanie wymiotów jest uzasadnione w krótkim czasie od spożycia substancji toksycznej, choć należy pamiętać o wyjątkach. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że nieuzasadnione wywołanie wymiotów może opóźnić leczenie i detoksykację, dlatego warto jak najszybciej udać się do najbliższego lekarza weterynarii w celu dokładnej oceny sytuacji. Nie wolno wywoływać wymiotów u psa po zjedzeniu ostrych przedmiotów i substancji żrących!
Ból, gorączka:
- Metamizol (np. pyralgina) – ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwgorączkowe;
- Meloksykam (najlepiej syrop od lekarza weterynarii) – niesteroidowy lek przeciwzapalny, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Wzdęcia, gazy:
- lek o działaniu rozkurczowym (np. No-Spa);
- lek zmniejszający ilość gazu w przewodzie pokarmowym (np. Espumisan, Esputicon).
Tekst: Lekarz weterynarii Karolina Gucwa Psie Terapie