Jak zacząć trenować flyball?
Siłą flyballu jest zgrany team. Drużynę tworzą indywidualne jednostki, a kluczem do sukcesu jest szacunek do różnorodności. Dziś kilka słów o budowaniu relacji – zaczynając od własnego psa, a na członkach drużyny kończąc!
Flyball jest sportem rozwijającym się dynamicznie, szybko zyskującym na popularności w Polsce. To sport drużynowy, którego nie da się trenować samodzielnie – dlatego przygodę z flyballem należy zacząć do znalezienia teamu. Drużyny trenują we wszystkich większych miastach, a nabory startują zazwyczaj wiosną (kiedy zaczyna się sezon treningów na trawie) lub późną jesienią (kiedy rozpoczynają się treningi halowe).
Jak wyglądają pierwsze treningi?
W początkowym etapie trenowania, flyball to przede wszystkim dobra zabawa i tworzenie fundamentu współpracy między psem, jego przewodnikiem i teamem. Bardziej skomplikowane ćwiczenia, jak pokonywanie przeszkód i odbicia od boksu, wprowadzamy dopiero wtedy, kiedy zespół pies + handler jest już zgrany i zmotywowany. Pozwala to na uniknięcie kontuzji i utrwalania złych nawyków w trakcie wykonywania ćwiczenia. Przewodnicy uczą się najpierw dobrze bawić ze swoimi psami, nagradzać je w sposób prawidłowy, jest to też czas, aby lepiej się poznać i oswoić psy z nowymi sytuacjami.
Następnie ćwiczymy elementy aportu, przywołania i stopniowo dodajemy do treningów inne składowe biegu flyballowego, które na końcu złożą się w pełny przebieg psa. Uczymy więc zabawy w obecności innych psów i ludzi, skupienia na zadaniu, mijania się z psami, pokonywania przeszkód, ale także oswajamy psy z przebywaniem w klatce i wprowadzamy rutynę odpoczywania w trakcie treningów, co później bardzo przydaje się na zawodach. Handlerzy pracują nad motywacją i świadomością ciała swoich psów, uczą się prawidłowej rozgrzewki i innych aspektów życia z psem sportowym. Staramy się maksymalnie zaangażować nowe osoby w treningi, tak by szybko poczuły się ważną częścią drużynowej rodziny.
Trudne początki
Jedną z częściej wymienianych trudności jest rutyna. Flyball to sport techniczny, wymaga wielu powtórzeń prostych czynności, zanim pies zacznie prezentować wysoki poziom umiejętności. Z początku ćwiczenia flyballowe są bardzo proste i brak ich „widowiskowości” może być przytłaczający dla kursantów. Na te bardziej spektakularne elementy przyjdzie czas dopiero, kiedy psie ciało i mózg będą gotowe, by sprostać ich wykonaniu.
Dla mnie trudny na początku był fakt, że nie było widać szybkich efektów. Dopiero po czasie zrozumiałam, że to tylko pozory. Gdy zaczęliśmy składać poszczególne elementy w całość, zrozumiałam efekty niektórych ćwiczeń – opowiada klubowiczka Fractal FT.
Nasze treningi podzielone są na sesje, kolejność wejść psów jest ściśle określona. Częstą bolączką początkujących przewodnik w jest fakt, że ich psy nie potrafią zostawać w klatce. Czekając widzą inne ćwiczące psy, pobudzają się i szczekają. Może to frustrować adeptów, którzy wcześniej nie widywali swoich psów w tak wysokich emocjach i nie wiedzą, jak reagować w tej sytuacji. Doceniania pracy własnego psa również trzeba się niekiedy nauczyć. Każdy pies jest indywidualną jednostką o swoich predyspozycjach, osobowości i doświadczeniach, co wpływa bezpośrednio na sytuację treningową. Uczymy się to szanować i wykorzystywać, budując ich sukces. We flyballu drużynę tworzą jednostki.
Jak flyball buduje relację z psem
Uprawianie z psem sportu wzmacnia wspólną więź, uczy wzajemnego zrozumienia i przekłada się na każdy aspekt wspólnego życia. We flyballu treningom oraz zawodom towarzyszą bardzo wysokie emocje zarówno psów, jak i ludzi. Jest głośno, psy są dopingowane przez całą drużynę, rywalizują na torze z innymi psami, innym teamem. Tworzy to niesamowitą i specyficzną atmosferę, jakiej brak w innych sportach kynologicznych. Uczymy się wraz z psami funkcjonować w wysokim pobudzeniu – wspólne przeżywanie silnych emocji mocno integruje drużynę.
Drużynowość wcale nie oznacza, że flyball jest sportem wyłącznie dla ekstrawertyków i psów lubiących wszystkie inne psy. Wręcz przeciwnie! W drużynie każda indywidualna jednostka odnajdzie swoje miejsce, a „problemowe” psy potrafią radzić sobie na torze lepiej niż ich „socjalni” koledzy.
Prawidłowo przeprowadzone treningi dają nie tylko wiele satysfakcji ze sportu, ale również pozytywnie wpływają na codzienne życie, nawet w przypadku zwierząt nieśmiałych czy reaktywnych. Wzmocnienie pewności siebie i umiejętność zachowania czystej głowy w wysokich emocjach to przydatne umiejętności w życiu każdego psa.