Jak rozpoznać ból u kota

„Zwierzęta cierpią w milczeniu” to jedno z haseł poprzednich kampanii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne. Przytaczam je tutaj gdyż jest ono nierozłączne z aktualnym tytułem kampanii „Zwierzęta też czują ból” oraz szczególnie jest związane z bólem u kotów.

Koty to niesamowity i jednocześnie bardzo specyficzny gatunek zwierząt. Ci, którzy poznali ich niezwykłą naturę najczęściej związują się z nimi na całe życie. Mimo że koty z czasem odchodzą za tęczowy most, pojawiają się kolejne i kolejne…. I tak to już życie z kotami trwa wiele lat.

Czas życia kotów wydłuża się, wraz z postępem medycyny weterynaryjnej oraz coraz lepszą i świadomą opieką. Koty domowe żyją średnio 10-15 lat, a w wielu wypadkach dłużej – nawet 23 lata. Wraz z długością życia, niestety pojawiają się również choroby. 

Koty są zwierzętami skrytymi zarówno pod względem emocjonalnym jak i fizycznym. Potrafią przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat  nie okazywać objawów chorób na które cierpią. Chorobom tym, prawie zawsze towarzyszy przewlekły ból.

Najczęstsze choroby przewlekłe

Do najczęstszych chorób przewlekłych, charakterystycznych dla drugiej połowy kociego życia są; nadczynność tarczycy, choroby przyzębia, przewlekła niewydolność nerek oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

W pierwszej fazie rozwoju tych chorób  bardzo trudno jest zauważyć jakiekolwiek objawy, a zwłaszcza te związane z przewlekłym bólem. Koty mają apetyt, na tym etapie nie chudną, ich zachowanie nie odbiega od normy, czasem mogą pojawiać się drobne symptomy związane z pobieraniem większej ilości wody co często widać w kuwecie. Ale generalnie trudno zaobserwować coś niepokojącego.

Kolejne fazy rozwoju chorób przewlekłych oraz nieodłącznie związanego z nimi  bólu charakteryzują różne symptomy, które czasem trudno nam skojarzyć z toczącą się chorobą. Koty stają się bardziej wybredne pod względem jedzenia, bardzo stopniowo chudną, zmieniają nawyki np. nie wskakują już na wyższe powierzchnie, więcej śpią, szukają ustronnych miejsc, miauczą bez powodu. Są to objawy pojawiające się bardzo stopniowo, więc trudno je uchwycić w życiu codziennym, a jeszcze trudniej skojarzyć z objawami toczącej się choroby. Najczęściej kojarzone są ze starszym wiekiem. Organizmy kotów są bardzo wytrzymałe i mimo toczącego się procesu chorobowego i towarzyszącego im bólu, koty nie ujawniają symptomów  chorób. Często cierpią bardzo długo zanim pojawią się wyraźne objawy w postaci osowienia, braku apetytu, wychudzenia. W wielu przypadkach pomoc przychodzi zbyt późno i nie zawsze udaje się skutecznie pomóc.

Aby uniknąć takich tragicznych sytuacji warto wykonywać profilaktyczne coroczne badania. Warto również obserwować zmiany w zachowaniu swoich kocich pupili, pogłębiać wiedzę na temat, nie ignorować objawów, których nie kojarzymy z chorobami np. powolne chudnięcie. Zapewni to naszym kotom długie życie bez niepotrzebnego cierpienia.

Autorka: Lek.wet.dr. Monika Myziak Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Podobne wpisy