Czy znasz wyjazdowy savoir vivre psiarza?

Wakacyjne wyjazdy chcemy spędzić miło i sympatycznie. Stosując się do podstawowych zasad sprawimy, że nie tylko nam, ale także innym będzie wypoczywało się lepiej. Sprawdź, czy znasz wakacyjny savoir vivre psiarza?

Pies w podróży

Nie zawsze podróżujemy samochodem. Czasami wybierając się na wakacje z psem wybieramy autobus, pociąg lub samolot. W każdym środku transportu obowiązuje regulamin, do którego powinniśmy się dostosować.

Zawsze, niezależnie od rozmiaru naszego czworonoga, powinniśmy mieć przy sobie kaganiec. Nie wszyscy muszą kochać psiaki tak jak my! Są osoby, które się psów boją albo odczuwają dyskomfort, a założony na psią mordkę kaganiec na prośbę takiego współpasażera, znacząco polepszy komfort jego podróży.

Podczas podróży nie powinno się pozwalać psu na korzystanie z kanap lub foteli. Jeżeli jednak pozwalamy zwierzakowi na takie wygody, najpierw zabezpieczmy je kocem lub matą, żeby uniknąć ich zabrudzenia. Jeżeli mamy taką możliwość, warto użyć specjalistycznego transportera dla psa, który zapewni mu większy komfort podróży.

Fot. Marcos Paulo Prado

Pies w restauracji

Coraz więcej restauracji staje się przyjaznych psom i chętnie wita w swoich progach osoby razem z ich futrzastymi podopiecznymi. Podczas wakacji taka opcja bardzo ułatwia nam podróżowanie. Jeżeli decydujemy się na wizytę w restauracji razem z psem, starajmy się wybierać stolik na uboczu. Nawet spokojnie leżący pies na środku sali restauracyjnej może zostać niechcący nadepnięty przez innych gości lub obsługę restauracji. Powinniśmy też być pewni tego, że nasz ukochany piesek, nie będzie uciążliwy dla innych. Popiskiwanie, poszczekiwanie i kręcenie się pomiędzy stolikami na pewno nie umili nam i innym posiłku.

Kultura w hotelu

Hotele, pensjonaty i inne obiekty, w których można przenocować, często są otwarte dla psich gości. Czasami, z uwagi na dodatkowe sprzątanie, taki nocleg wiąże się z dodatkową opłatą. Jeżeli decydujemy się na podróże z psem, powinniśmy przed rezerwacją poinformować właściciela o tym ile i jakie psy z nami będą.

W pokoju hotelowym zabezpieczmy meble przed psią sierścią oraz unikajmy zniszczeń, jakie mógłby zrobić nasz zwierzak. Mile widziane przez obsługę oraz gości pensjonatu będzie prowadzenie psa na smyczy i sprawowanie nad nim kontroli w miejscach wspólnych, oraz zachowywanie ciszy przez zwierzaka.

Fot. Eugene Zhyvchik

Kultura w przestrzeni wspólnej

Znane miejsca turystyczne są stale oblegane przez tysiące turystów. Jeżeli jesteśmy pewni, że takie warunki dla naszego zwierzaka to żaden problem, możemy zwiedzać je razem z nim. Jeżeli jednak naszemu czworonogowi brakuje troszkę ogłady i stresują go takie sytuacje lepiej zrezygnować z tej formy spędzania wakacji. Szczekanie, popiskiwanie oraz bardzo pobudzony pies nikomu nie ułatwi wypoczynku.

Koniecznie dbajmy też o czystość otoczenia i sprzątajmy po naszych psach! Pozostawione odchody oprócz niemiłych zapachów i widoków dostarczają także zagrożenia zakażenia chorobami groźnymi dla innych pupili oraz ludzi.

Fot. Jf Brou

Puszczenie psa ze smyczy to przywilej

Nic bardziej nie elektryzuje psich opiekunów jak temat podbiegających psów bez kontroli ich właścicieli. Pamiętajmy, że puszczenie psa ze smyczy to przywilej dla tych, którzy mogą pochwalić się doskonałym odwołaniem oraz posłuszeństwem ich czworonogów. Jeżeli Twój pupil jeszcze nie do końca potrafi przychodzić na zawołanie czy także ignorować inne czworonogi, zrezygnuj z puszczania go luzem. Jeżeli chcesz dać zwierzakowi więcej swobody, możesz użyć długiej linki.

Tych kilka prostych zasad na pewno uprzyjemni wakacyjny relaks zarówno Tobie jak i innym. Pamiętaj, że często psiarze postrzegani są przez inne osoby na podstawie doświadczeń z innymi właścicielami psów. Jeżeli to my będziemy dbać i zachowywać się w porządku dla innych, w przyszłości inni właściciele czworonogów będą traktowani znacznie lepiej!

Podobne wpisy