Czy kastrować psa? Fakty i mity.

Ostatnio temat kastracji powrócił w licznych dyskusjach. Najnowsze badania mówią o nowych faktach, o których powinno się wiedzieć podejmując decyzję o kastracji psa.

Fot. Freepik

1. Psy się kastruje, suki sterylizuje – MIT

Powszechnie używa się terminów „kastracja psów” i „sterylizacja suczek”, ale to tradycyjne rozróżnienie nie jest całkowicie precyzyjne. W rzeczywistości, zarówno u samców, jak i u samic, przeprowadza się zabieg kastracji, polegający na usunięciu gonad, czyli jąder u samców i jajników u samic. Termin „sterylizacja” odnosi się natomiast do pozbawienia zwierzęcia zdolności reprodukcyjnych, niekoniecznie zaś usuwa hormony płciowe. Sterylizacja może polegać na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów.

Warto zaznaczyć, że w przypadku psów sterylizacja nie wpływa na eliminację zachowań płciowych, nie usuwa rui u suk, ani nie zmniejsza popędu płciowego u samców. Ponadto nie zapewnia ochrony przed potencjalnymi problemami zdrowotnymi.

2. Kastracja to przeciwdziałanie bezdomności psów – FAKT

Problem bezdomności psów jest cały czas poważny. Niekontrolowany rozród prowadzi do przepełnienia schronisk, bezpańskich sfor dzikożyjących psów i licznych związanych z tym niebezpieczeństw ( np. pogryzienia, rozprzestrzenianie się chorób). Kastracja zapobiega temu zjawisku.

3. Kastracja jest zalecana przy problemach z agresją – MIT

Jeszcze jakiś czas temu, kastracja psa miała być proponowana jako panaceum na całe zło. Miała rozwiązywać szybko i skutecznie uciążliwe zachowania psów takie jak: agresja w stosunku do psów i ludzi, nadmierne znaczenie, reaktywność, bronienie zasobów. Trzeba wiedzieć, że kastracja psa może zadziałać wręcz przeciwnie i nasilić niektóre problemy!

W wyniku licznych badań naukowych udowodniono, że brak wpływu hormonów płciowych, zwłaszcza testosteronu, na układ neurohormonalny zwierząt, stanowi bezpośrednią przyczynę zmian w ich zachowaniu. Chociaż agresja u samców często mija po kastracji na skutek spadku testosteronu, czasami efekt jest odwrotny. Mowa tu o zachowaniach agresywnych na tle lękowym. Spadek testosteronu pogłębi problem zwierzęcia. Dlatego ważne, aby przed podjęciem decyzji o kastracji, dokładnie sprawdzić i skonsultować przypadek zwierzęcia z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.

Fot. freepik

4. Kastracja zapobiega licznym chorobom i nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu – MIT

Faktem jest, że kastracja zapobiega chorobom narządów, które zostają usunięte. U psów eliminujemy zagrożenie nowotworami jąder. Jest także dużo mniejsze ryzyko wystąpienia niezłośliwego przerostu gruczołu krokowego. Badania pokazują jednak, że kastracja może zwiększyć ryzyko kilku innych poważnych chorób. Należą do nich:
– złośliwy nowotwór prostaty,
– rak brodawkowaty z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego i cewki moczowej,
– cukrzyca,
– niedoczynność tarczycy,
– dysplazja stawów biodrowych,
– zerwanie więzadła krzyżowego przedniego,
– gruczolakorak stercza,
– obecność kamieni moczowych,
– naczyniakomięsak śledziony lub podstawy serca.

5. Kastracja nie wpływa na proces dorastania psa – MIT

Badania wykazują, że wczesna kastracja (kastracja przed osiągnięciem dojrzałości płciowej psa) wpływa na zaburzenie procesu wzrostu zwierzęcia. Przeprowadzone badanie wykazało, że długie kości promieniowe i łokciowe rosły nadmiernie w stosunku do próby zwierząt niepoddanych kastracji. Może to wpływać w późniejszym etapie życia psa na funkcje więzadeł krzyżowych kolana, zanik chrząstek i częstość występowania dysplazji.

Czy kastracja to najlepsza decyzja?

Chociaż kastracja jest często zalecana przez lekarzy weterynarii, ma ona swoje plusy i minusy, o których powinniśmy wiedzieć. Procedura ta jest konieczna w przypadku kontrolowania populacji psów i profilaktyki schorzeń układu rozrodczego, ale nie jest bez wpływu na organizm. Zwierzęta, które przeszły kastrację, są bardziej narażone na rozwinięcie wielu schorzeń omówionych wcześniej. Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie tego zabiegu u psa, warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi argumentami przemawiającymi za nim i przeciw oraz sięgnąć po poradę lekarza weterynarii i behawiorysty.


Bibliografia:
Salmeri K. R., Bloomberg M. S., Scruggs S. L., Shille V.:
Gonadectomy in immature dogs: Eff ects on skeletal, physical, and behavioral development. J. Am. Vet. Med. Assoc. 1991, 198, 1193–1203.
Todhunter R. J., Zachos T. A., Gilbert R. O., Erb H. N., Williams A. J., Burton-Wurster N., Lust G.: Onset of epiphyseal mineralization and growth plate closure in radiographically normal and dysplastic Labrador retrievers. J. Am. Vet. Med. Assoc., 1997, 210, 1458–1462
 Belanger J.M., Bellumori T.P., Bannasch D.L., Famula T.R., Oberbauer A.M.: Correlation of neuter status and expression of heritable disorders. Canine Genet Epidemiol. 2017, DOI 10.1186/s40575-017-0044-6.
Root Kustritz M.V.: Pros, Cons, and Techniques of Pediatric Neutering. Vet Clin Small Anim. 2014, 44, 221-233.
Zwida K., Kutzler A.M.: Non-Reproductive Long-Term Health Complications of Gonad Removal in Dogs as Well as Possible Causal Relationships with Post-Gonadectomy Elevated Luteinizing Hormone (LH) Concentrations. Journal of Etiol Anim Health. 2016, 1, JEAH-1-002.

Podobne wpisy