Czy dieta ma znaczenie? Jak żywić psa z problemami dermatologicznymi

Niektóre składniki pokarmowe mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry u psów uczulonych na różne alergeny. Co jeszcze możemy zrobić poza stosowaniem hipoalergicznego żywienia?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i alergia pokarmowa u psów często mają podobne objawy. Rozpoznanie komplikuje fakt, że obie dolegliwości mogą współwystępować. Badania nad wpływem diety na przebieg i ryzyko pojawienia się problemów skórnych nadal trwają.

Dieta podczas diagnozowania

Podczas procesu diagnozowania zwierzęcia z objawami dermatologicznymi lekarz weterynarii sprawdza wiele rzeczy, między innymi wpływ sposobu odżywiania na przebieg choroby. Ważnymi elementami ścieżki diagnostycznej w chorobach alergicznych są dieta eliminacyjna i próby prowokacyjne rekomendowane przez Międzynarodowy Komitet ds. Chorób Alergicznych Zwierząt ICADA w przypadku podejrzenia niesezonowego świądu lub atopowego zapalenia skóry. W ten sposób oceniamy, czy składniki pokarmowe mogą być przyczyną objawów klinicznych lub ich zaostrzania się. Jest to nieodzowny element poszukiwania właściwego rozpoznania.

Istotne jest, aby dobór odpowiedniej diety dla psa z problemami skórnymi odbywał się pod okiem lekarza weterynarii. Wiele karm bytowych może zawierać składniki, które u psa z problemem alergicznym będą wywoływać objawy choroby, a składniki te są czasem zupełnie nieoczywiste. Samodzielne eliminowanie różnych składników z diety psa może też powodować zaburzenia równowagi żywieniowej.

Fot. Freepik

Wszelkie niedobory w żywieniu zwierzęcia – czy to brak wystarczającej ilości pokarmu, czy niedostateczna ilość określonego składnika odżywczego – będą miały wpływ na kondycję jego skóry.

Jednym z najczęstszych skutków złej diety jest degradacja lub zniszczenie naturalnego biofilmu. Zdrowa psia skóra wydziela substancję zwaną sebum, która tworzy warstwę chroniącą przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi, pomagając utrzymać nawilżenie i zapewniając fizyczną barierę przed szkodliwymi bakteriami. Zatem brak odpowiednich składników odżywczych w diecie może sprawić, że skóra będzie podatna na podrażnienia i infekcje.

W dłuższej perspektywie staje się to niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia. W przypadku psich atopików to szczególnie ważne, ponieważ zwierzęta cierpiące na atopowe zapalenie skóry mają defekt budowy naskórka i warstwy ochronnej skóry, która niedostatecznie chroni przed przenikaniem alergenów. Niektóre rasy psów, takie jak buldogi lub mopsy, są szczególnie podatne na infekcje ze względu na fałdy skóry, które mogą stać się siedliskiem bakterii. W ich przypadku utrzymanie odpowiedniej diety i higieny jest jeszcze ważniejsze. Dobrze dobrana karma u zwierząt z alergią i atopią wpływa na procesy regeneracji skóry. Zatem właściwe zbilansowanie poziomów białka, tłuszczów i witamin wspiera leczenie i zapobiega zaostrzeniom.

Niezbędne kwasy tłuszczowe

Jednym z celów leczenia atopowego zapalenia skóry jest przywrócenie lub choćby poprawa prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej. Dużym wsparciem bywa tu suplementacja niezbędnymi kwasami tłuszczowymi.

Kwasy tłuszczowe omega-3, do których należą kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA), pobudzają organizm do produkcji związków przeciwzapalnych. Odgrywają zatem rolę w łagodzeniu objawów choroby skóry. Ważne jest, aby źródło omega-3 było jak najbardziej biodostępne – zazwyczaj są to ryby morskie z zimnych wód. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak kwas linolowy, mają znaczenie strukturalne dla bariery skórnej, utrzymując jej odpowiednie nawilżenie.

Suplementacja ta nie przynosi natychmiastowych rezultatów ani nie jest lekiem, jednak zwykle po około 2 miesiącach można zauważyć poprawę stanu skóry.

Fot. Freepik

Witaminy

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki skóry przed uszkodzeniem. Jej odpowiednio dobrana suplementacja może okazać się korzystna dla psa. Natomiast witamina A jest ważna dla utrzymania integralności tkanek skóry, a także bierze udział w regulacji układu odpornościowego. Niektóre witaminy z grupy B, takie jak B3 i B5, przyczyniają się do utrzymania funkcji bariery skórnej, znacznie zmniejszając utratę wody.

Pamiętajmy, aby o suplementacji witamin decydował lekarz weterynarii prowadzący psa. Uzupełnianie niedoborów powinno być wynikiem badań pacjenta i wskazaniem lekarskim. Niewłaściwie suplementowane witaminy potrafią bardzo zaszkodzić!

Problemy skórne u psa bywają żmudne i frustrujące w leczeniu. Droga do diagnozy często jest długa i wymaga uważności, cierpliwości, a także otwartości na niekiedy rygorystyczne zalecenia. Gdy okaże się, że czynnikiem zaostrzającym objawy jest alergia pokarmowa, niezbędne będzie wdrożenie odpowiedniej diety. Suplementacja może zmniejszyć ilość potrzebnych leków i poprawić ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać, że jedyną osobą, która może opracować odpowiednie połączenie preparatów i dodatków żywieniowych, a także podejmować decyzje co do zmiany diety, jest lekarz weterynarii.

Na rynku pojawiają się nowe leki łagodzące świąd i stany zapalne – preparaty mniej obciążające psi organizm. Zatem im szybciej zwierzę trafi do lekarza, tym wcześniej zostanie wdrożone leczenie, a objawy nie będą tak dokuczliwe.

Tekst: ANNA KOWALSKA
Materiał powstał we współpracy z firmą:

Podobne wpisy