Czworonożni influencerzy
Czy Twój pupil ma już własne media społecznościowe? Myślałeś o tym, aby został internetową gwiazdą i zaczął zarabiać na współpracy z markami? To nie żart – zagraniczni pet influencerzy od dawna podbijają Instagram, reklamują produkty i bywają na salonach. Przyszła pora na Polskę!
Kochamy oglądać zwierzaki w Internecie – nie bez powodu. Badania przeprowadzone przez Jessicę Gall Myrick z Indiana University School opublikowane w Computers in Human Behavior dowiodły, że oglądanie w sieci kotów ogranicza negatywne uczucia, pobudza pozytywne emocje i energię. Nic dziwnego, że koci celebryta – Grumpy Cat zarobił w kilka lat około 700 mln funtów, użyczając swojego wizerunku m.in marce Grampuccino produkującej kawę mrożoną.
Psi influencerzy radzą sobie w wirtualnym świecie równie dobrze. Rekordzistą jest pomeranian Jiffpom, który na Instagramie zebrał już ponad 9,5 mln followersów! Jego kariera rozpoczęła się od udziału w teledysku do piosenki „Dark Horse” Katy Perry. Dziś szpic miniaturowy nie tylko robi furorę w sieci, pozuje do zdjęć z celebrytami, ale także bywa na eventach. Mark Zuckerberg zaprosił go na konferencję poświęconą rozwojowi Instagrama. Nic dziwnego, że cena za post sponsorowany na profilu psiego celebryty oscyluje koło 30 tys. dolarów.
W gronie najpopularniejszych zwierzęcych Instagramerów znalazł się też Juniper The Fox, lisek z prawie 3 mln społecznością i wiewiórka Jill The Squirrel aktywna nie tylko na Instagramie, ale i YouTubie. W swoim bio informuje, że ma 7 lat, została uratowana podczas huraganu Isaac, jest mistrzynią parkour, lubi serwetki ze Starbucksa i boi się odkurzaczy.
Wykreuj pet influencera
Jaki jest przepis na sukces i dołączenie do tak znakomitego grona? Przede wszystkim walory estetyczne – atrakcyjne zdjęcia, spójny profil i przemyślane kadry. Do tego odrobina storytellingu i kreatywności właściciela.
Tak jak w przypadku wiewiórki Jill, dodanie do strony wizualnej elementów historii, wpływa na zaangażowanie obserwujących. Podobnie jak w przypadku budowania profilu marki firmy czy marki osobistej na Instagramie, w działaniach pet influencerów liczy się także pomysł, systematyczność i dobra znajomość social mediów.
Pet influencer marketing w Polsce
Zachodni rynek pet influencerów nie przestaje zaskakiwać. Insta-zwierzaki mogą brać udział w specjalnych eventach poświęconych budowaniu internetowego biznesu. Najbardziej popularną imprezą jest PetCon, gdzie można spotkać m.in zwierzaki celebrytów. Z powodzeniem funkcjonują tam też agencje zrzeszające czworonożnych influencerów (np. The Dog Agency), a nawet firmy zajmujące się kreowaniem psiego wizerunku w sieci, zatrudniające tzw. Social Petworking Coachów.
Chociaż na naszym rynku zwierzęcy influencer marketing jest stosunkowo nowym zjawiskiem, w sieci możemy znaleźć kilka ciekawych blogów czy profili. Jednym z pierwszych pet influencerów byli Rysiek i Marchewka z bloga Rudomi.pl, a kilka lat temu doczekaliśmy się nawet dedykowanego pet influencerskiego rankingu, stworzonego przez blogera Pawła Opydo.
Jednym z najciekawszych profili, prowadzonych z przymróżeniem oka, jest wieska_my_life_after_ adoption, obserwowany przez prawie 120 tys. Followersów.
Marki coraz chętniej stawiają na współpracę z pet influencerami. Pokazanie psich gadżetów, zabawek czy efektów stosowania danej karmy lub kosmetyków na popularnym w sieci zwierzęcym celebrycie, jest nie tylko autentyczną i natywną formą reklamy, ale także umożliwia dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Estetyczne zdjęcia z produktami i kreatywne podejście do pokazania marki to dodatkowe atuty.
Specjaliści marketingu doceniają także wartościowe opinie na temat produktów od właścicieli zwierzęcych influencerów, co pomaga im rozwijać porfolio i optymalizować strategię promocji.
Współpraca z markami to jednak nie jedyna szansa na zarobek psich influencerów. Co powiesz na własne gadżety z podobizną swojego pupila czy płatny udział w eventach? Wraz z rozwojem rynku będą się pojawiać nowe opcje monetyzacji influencerskiej kariery pet influencerów. Nie pozostaje nic, jak tylko tworzyć, publikować i promować!
Tekst ukazał się w magazynie Dog&Sport 1/2020