Co zrobić z kotem w trakcie urlopu lub wyjazdu?

W życiu każdego kociego opiekuna przychodzi taki moment, że trzeba wyjechać. Na urlop, święta, wyjazd służbowy, czy nawet do szpitala. W momencie, kiedy wyjeżdżają wszyscy domownicy należy zadbać nie tylko o swój komfort, ale także bezpieczeństwo naszych mruczących przyjaciół. Adoptując lub kupując zwierzaka dobrze jest mieć wstępny plan co zrobić z kotem w trakcie urlopu. Na szczęście, nawet jeśli nie udało się tej kwestii przemyśleć wcześniej, wciąż jest wiele opcji, które mogą pomóc przetrwać kotu czas wyjazdu właściciela.

Opieka dochodząca

Najczęstszą opcją, na jaką decydują się koci właściciele jest opieka dochodząca, którą sprawują bliscy domowników: członkowie rodziny i/lub przyjaciele, znajomi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo do najbliższych zawsze mamy największe zaufanie. Zazwyczaj są też to osoby, które kot zna, dzięki czemu czas wyjazdu nie wiąże się z dodatkowym stresem dla naszego mruczka. W takiej sytuacji nie musimy się też martwić o podlewanie roślin i sprawdzanie czy w domu wszystko w porządku. Dobrze by było, gdyby osoba, która opiekuje się naszym czworonożnym przyjacielem, zaglądała do niego przynajmniej raz dziennie. Poza posprzątaniem kuwety i uzupełnieniem miseczek ważny jest także wspólnie spędzony czas na zabawie, leniuchowaniu.

Zamieszkaj ze mną

Sprytnym rozwiązaniem jest zaproszenie kogoś do pomieszkania z kotem na naszego czas wyjazdu. Dzięki temu mamy pewność, że kot ma zapewnione towarzystwo i opiekę nie tylko raz, czy dwa razy dziennie. Najbezpieczniej jest zaprosić osobę, z którą jesteśmy blisko. Możemy się też zdecydować zaprosić obcą osobę (czasem pojawiają się takie ogłoszenia w mediach społecznościowych). Niektórzy chętnie zgadzają się na takie rozwiązanie, bo np. mają bezpłatny nocleg w innym mieście. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o spisaniu dokładnej umowy.

fot.notokoty

Opieka catsittera/petsittera

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się zatrudnienie catsittera lub petsittera. Są to osoby, które fachowo zajmują się opieką nad zwierzętami, dzięki czemu możemy mieć do nich zaufanie. W razie gdyby coś z się działo z naszym czworonożnym przyjacielem, wprawne oko na pewno to zauważy i taka osoba szybko podejmie właściwe kroki. Najlepiej znaleźć taką osobę np. na zaufanych grupach facebokoowych lub popytać wśród znajomych, czy ktoś nie korzystał z takich usług. Oczywiście podstawą takiego rozwiązania jest dobrze sporządzona umowa, która zabezpieczy obie strony.

Wspólny wyjazd

Wycieczki z kotem sprawdzą się świetnie u osób, które lubią dużo podróżować. Jednak do spacerów, szelek, transportera i wyjazdów należy wcześniej kota odpowiednio przygotować. Przydadzą się lokalizatory GPS, czy paszport dla zwierzaka (jeśli w planie są zagraniczne podróże). Wybierając miejsce wycieczki trzeba oczywiście wcześniej sprawdzić czy jest ono przyjazne dla zwierząt – na szczęście takich miejsc jest coraz więcej.

Przygotowanie do wspólnych wycieczek jest chyba najbardziej czasochłonną opcją, bo wymaga sporo zaangażowania ze strony opiekunów. Ale później to już czysta frajda!

Wakacje „u dziadków”

Jeśli kot jest przyzwyczajony do bywania w innym miejscu, niż własny dom, np. w domu u dziadków, czy przyjaciół, warto przemyśleć opcję zawiezienia go do bliskich. Czasem jest to lepsze rozwiązanie, niż opieka dochodząca, bo kot pozostaje pod stałym nadzorem osób, którym ufamy.

Koci hotel

Skorzystać można także z usług najbliższego kociego hotelu. Przed pozostawieniem zwierzaka w hotelu należy sprawdzić opinie na jego temat i zabezpieczyć się odpowiednią umową.

Ważne informacje

  • Jeśli Wasz kot zostaje pod opieką innych osób i przyjmuje jakieś leki, koniecznie sporządźcie listę i instrukcje ich podawania.
  • Jak tylko macie możliwość w trakcie urlopu sprawdzajcie co tam u Waszych mruczków, które zostały w domu. Ostatnio coraz bardziej popularne robią się kamerki, dzięki którym w czasie rzeczywistym można podglądnąć swoje zwierzaki. Dobrze sprawdzi się także wideo konwersacja z aktualnym kocim opiekunem, lub po prostu codzienna dawka kocich zdjęć.
  • Zostawiając kota pod opieką innych osób dobrze jest stworzyć listę codziennych rzeczy do zrobienia, czy kocich rytuałów. Np.: umycie miseczek, nałożenie karmy, usunięcie nieczystości z kuwet, zabawa, przysmaczki. Warto także w razie czego zostawić kontakt do Waszego lekarza weterynarii.
  • Formę opieki nad kotem należy dopasować do jego charakteru, trybu życia i naszych możliwości – także finansowych.

Pamiętajcie, że im lepiej zadbacie o swojego mruczka, tym spokojniejszy i przyjemniejszy będzie Wasz wyjazd. A przecież o to właśnie chodzi…:)

Tekst: Paulina Janik – Kwasiżur

Podobne wpisy