Co zrobić, gdy kot nie pije wody tyle, ile powinien?

Kot może nie chcieć pić wody z wielu powodów, wśród których można mówić o chorobie, a także indywidualnych preferencjach zwierzaka lub brać pod uwagę jego uwarunkowanie gatunkowe. Niekiedy nie wystarczy postawić przed kotem miseczki ze świeżą wodą, by ten zaczął pić. Potrzebna okazuje się znajomość typowych dla kota zachowań i niekiedy… smaczne przekąski. Dlaczego kot nie zawsze chce pić wodę i jak temu zaradzić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Kiedy kot pije za mało i jakie mogą być tego skutki?

Koty nie zwykły spożywać dużych ilości wody z powodu swoich uwarunkowań genetycznych. W przypadku zwierząt, jakimi są koty, należy wziąć pod uwagę charakter i zachowania typowe dla niewielkiego drapieżnika. Kotowate przyzwyczajone są do polowania na małe zwierzęta wielokrotnie w ciągu doby, co pozwala regularnie dostarczać im płyny. Nikt z opiekunów jednak raczej nie zwykł podawać kotu możliwości pochwycenia ofiary zamiast mokrej lub suchej karmy.

Jednocześnie koty mogą nie chcieć pić, jeśli nie odpowiada im woda kranowa, np. ma wysoką zawartość chloru. Czasem plastikowe lub metalowe miski zostawiają w wodzie posmak, który nie odpowiada kocim potrzebom. Warto wiedzieć, że nie tylko dla kotów wrażliwych stale dostępna, stojąca zbyt długo w misce woda również nie będzie atrakcyjna. Organizując przestrzeń, należy pamiętać, że odpowiednie ustawienie naczyń ma duże znaczenie – podawanie wody w pobliżu miski z jedzeniem lub – co gorsza kuwety – nie należy do najlepszych pomysłów.

Organizm kota posiada pewne “zabezpieczenia” przed nadmierną utratą wody. Z tych powodów koty niechętnie piją, nawet jeśli mają stały dostęp do świeżej wody. W najgorszym przypadku może to jednak prowadzić do odwodnienia. Niedostateczna ilość płynu może prowadzić do zagęszczenia moczu, negatywnie wpływać na pracę nerek, a także wiązać się z problemami trawiennymi.

Kiedy kot pije za mało?

Każdy pupil potrzebuje przynajmniej pięćdziesięciu mililitrów wody na jeden kilogram masy ciała dziennie. Średnich rozmiarów kot o wadze w okolicach czterech kilogramów powinien dostarczać do organizmu mniej-więcej szklankę płynów łącznie, zarówno w postaci picia, jak i jedzenia. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy kot je samą suchą karmę, a przy tym praktycznie w ogóle nie pije wody.

Odwodnienie u kota może objawiać się poprzez:
● osowiałość,
● występowanie gęstej, lepkiej śliny,
● zapadnięte oczy,
● wysunięcie trzeciej powieki,
● mniejszą ilość i ciemny kolor moczu,
● fałd skóry, który odciągnięty lekko od grzbietu, nie wraca sam na swoje miejsce.

W przypadku powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i zasięgnąć fachowej opinii. Gęsty mocz, wynikający z odwodnienia, sprzyja powstawaniu kryształów i może prowadzić do występowania stanów zapalnych pęcherza i cewki moczowej. Skutkiem tego może być obciążenie nerek i problemy z oddawaniem moczu. Brak odpowiedniej ilości płynów w kocim organizmie to również powód gorszej pracy układu krążenia i złej termoregulacji podczas wysokich temperatur. W czasie upałów koty jedzą mniej, co zwiększa ryzyko występowania chorób.

Jak nawodnić kota? Z pomocą przychodzą przysmaki Inaba Churu!

Nie należy zmuszać kota na siłę do picia (np. przy pomocy strzykawki), jeśli ten nie chce pić. Zamiast tego, warto zachęcać kota do samodzielnego picia, a także do spożywania wilgotnych pokarmów. Mokra karma powinna być istotnym elementem kociej diety, również ta uzupełniająca. W diecie kota przysmaki mogą odegrać sporą rolę, gdyż miękkie przekąski zazwyczaj zawierają wysoką wilgotność.

Półpłynne smakołyki Inaba Churu o wysokiej wilgotności (ok. 88%) i lubianej przez koty konsystencji stanowią nie tylko idealny sposób na dostarczenie wody, ale to również przekąski, które koty zjadają ze smakiem. Produkty Inaba Churu mogą być stosowane u zwierząt na diecie ze względu na niską kaloryczność i pełnowartościowy skład. Dzięki obecnym na rynku kilku wersjom smakowym powinny przekonać do siebie nawet bardziej wybrednych pupili. Opakowanie w formie tubki jest wygodne w użytkowaniu – pozwala kilkukrotnie wycisnąć porcję smakołyku zarówno bezpośrednio do pyszczka kota, jak i na miseczkę, na której podaje mu się jedzenie.

Inaba Churu to kremowe przysmaki dla kota, które ze względu na aksamitną konsystencję oraz wysoką wilgotność, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Produkty te zostały wzbogacone przez kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminę E i taurynę. Nie posiadają zbóż, konserwantów i sztucznych barwników. Ponadto japońska firma Inaba w swej ofercie oferuje kocim smakoszom różne rodzaje przysmaków: delikatnie grillowane filety z kurczaka lub tuńczyka zanurzone w jednym z pięciu sosów do wyboru: z krewetek, krabów, kalmarów, przegrzebków lub w sosie własnym. Z kolei Juicy Churu Bites to idealne wilgotne, mięsne kąski w kształcie poduszeczki z pieczonego kurczaka z kremowym nadzieniem, w których można ukryć np. tabletkę podczas podawania leku.

Podsumowanie, czyli co zrobić, gdy kot nie chce pić wody?

Jak pokazuje powyższy artykuł, niechęć kota do picia wody może wynikać z różnych czynników, jednak nigdy nie powinna być lekceważona. Odwodnienie kociego organizmu może prowadzić do niebezpiecznych chorób układu moczowego lub nerek. By zachęcić kota do picia, można mu podać wilgotne smakołyki Inaba Churu o dużej zawartości wody, niskiej kaloryczności i pełnowartościowym składzie.

Warto również umieścić miskę z wodą z dala od kuwety i jedzenia oraz dbać o to, by woda była regularnie wymieniania. Wodę z kranu można zastąpić niskozmineralizowaną wodą butelkowaną lub wodą przefiltrowaną. Aby pozbyć się metalicznego lub plastikowego posmaku, należy rozważyć użycie miseczki szklanej lub ceramicznej. Gdy inne sposoby zawiodą, można spróbować dodać wodzie smaku, dodając do niej odrobinę Inaba Churu do wody. W tym przypadku trzeba pamiętać, że tak “doprawiona” napój będzie psuć się równie szybko, co jedzenie pozostawione w temperaturze pokojowej.

Na rynku dla kota dostępne są także rozmaite produkty zachęcające do spożywania wody, np. fontanny lub interesujące w kształcie naczynia i miski. Zakupione produkty spełniają ważną funkcję w zachęcaniu zwierzęcia do spożywania płynów.

Podobne wpisy