Catsitter – profesjonalna kocia niania

Praca, święta, wakacje – wiele jest powodów, które wymagają od nas krótszych i dłuższych podróży. Niestety, zazwyczaj nasze koty nie podzielają tej pasji do zwiedzania świata. Jak pogodzić konieczność wyjazdów ze szczęściem i spokojem naszych mruczków? Na pomoc przybywa… catsitter!

Pora na wyjazd. I co teraz?  

Podróż opiekuna zawsze wiąże się z dylematem, jak w tym czasie zapewnić odpowiednią opiekę pozostającym w domu zwierzakom. Jak wiemy, koty zazwyczaj nie lubią zmian. Nowe otoczenie, pozbawione znajomych zapachów i ulubionych kryjówek, może oznaczać dla domowego pupila ogromny stres. Tak samo jak długa podróż w transporterze, hałasujący samochód czy pociąg. Aby podczas wyjazdów nie zaburzać równowagi w życiu swoich kotów, coraz więcej opiekunów decyduje się, na pozostawienie ich w ich własnym domu. Czasem uda się poprosić o doglądanie kogoś z rodziny, znajomych kociarzy czy sąsiadkę. Co jednak, jeśli nie mamy kogoś takiego w pobliżu? Lub jeśli kot wymaga szczególnej opieki, wychwycenia niepokojących objawów na czas? Z pomocą przychodzi „kocia niania”, czyli catsitter. 

Gdzie szukać opiekuna?

Idealną i najprostszą sytuacją jest skorzystanie z opieki osoby poleconej nam przez kogoś, komu ufamy. Warto więc zapytać zaprzyjaźnionych posiadaczy zwierząt, czy znają opiekuna godnego polecenia. Jeżeli jednak nikt z naszych znajomych nie korzystał jeszcze z takich usług, możemy poprosić o rekomendacje naszego weterynarza oraz skorzystać z Internetu i przejrzeć lokalne ogłoszenia. Dzięki temu, mamy szansę znaleźć kilku opiekunów i wybrać  spośród nich osobę odpowiednią dla nas i naszych kotów. Przeglądając oferty, często zetkniemy się z nazwą „petsitter”. Taka osoba świadczy usługi opieki zarówno nad kotami jak i psami oraz innymi zwierzętami. Jest to najpopularniejsza forma pracy – dużo częściej spotykana niż wąska specjalizacją, jaką jest catsitting. 

Jak wybrać spośród różnych ofert?

Podczas wyboru opiekuna, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie oraz referencje. Ważna jest także dostępność i gotowość do podjęcia opieki w późniejszym czasie. Dzięki temu, koty będą mogły zawsze zostawać z osobą, którą już znają i łatwiej będzie im znieść kolejne wyjazdy opiekuna. Bardzo istotnym elementem, który tak naprawdę decyduje ostatecznie o wyborze, jest spotkanie zapoznawcze. Zazwyczaj jest ono bezpłatne. To wspaniała okazja aby poznać opiekuna, omówić charakter, potrzeby i szczególne zachowania naszych kotów. Jeżeli zdecydujemy się na usługi danej osoby, pamiętajmy o podpisaniu z nią umowy! Dzięki temu wszelkie nasze ustalenia i warunki zostaną spisane, a catsitter będzie mógł przedstawić ten dokument w sytuacji kryzysowej, np. podczas nieplanowanej wizyty u weterynarza. 

fot. Monika Małek

Jak wygląda opieka?

Koci opiekun odwiedza koty w ich domach. Dzięki temu, mogą one pozostać na dobrze sobie znanym terenie. Do podstawowych czynności podczas wizyty należą: wymiana wody, uzupełnienie jedzenia oraz posprzątanie kuwet. Zazwyczaj catsitter poświęca także czas kotom. Bawi się z nimi i umila czas głaskaniem oraz pieszczotami. Bardzo ważny jest też kontakt z właścicielem. Opiekun otrzymuje pełną relację w formie opisu oraz zdjęć, dzięki czemu wie jak miewają się jego pupile i w jakiej są kondycji. Długość wizyty zależy od wcześniejszych ustaleń. Najczęściej trwa ona od 30 do 90 minut. Częstotliwość odwiedzin ustalana jest indywidualnie na podstawie charakteru kota oraz jego kondycji fizycznej. Zazwyczaj zdrowemu kotu w zupełności wystarczy wizyta raz dziennie. Uważam to za minimum, szczególnie przy dłuższych wyjazdach, gdy brak człowieka bardziej będzie doskwierać naszym ukochanym mruczkom. 

Pamiętaj o zabezpieczeniu domu!

fot. Monika Małek

Nawet, jeżeli nasze koty zazwyczaj nie broiły, mogą nas tym razem zaskoczyć. Długie godziny bez nadzoru czasem skutkują kocią nudą i próbą odkrywania nowych rzeczy. Przede wszystkim, powinniśmy zabezpieczyć wszelkie miejsca, w których kot mógłby utknąć lub schować się w taki sposób, że nie będzie do niego dostępu. Dodatkowo polecam także zamknąć pralkę oraz opuścić klapę w toalecie. Oprócz tego, należy schować kwiatki oraz inne przedmioty, które kot mógłby zrzucić. W okresie Świąt Bożego Narodzenia warto zabezpieczyć choinki – zarówno te naturalne jak i sztuczne. Przed wyjściem z domu, należy uprzątnąć wszelkie resztki jedzenia, opróżnić kosz i upewnić się, że okna są zamknięte. Teraz wszystko jest gotowe. Spokojnego wyjazdu!

Podobne wpisy