Border collie przejmuje energię!
Border collie to rasa stworzona do pracy przy owcach. Docenia się tam ich szybkość i zwrotność, słuch, który wychwytuje każdą komendę lub dźwięk gwizdka, wzrok wyczulony na najmniejszy ruch owcy, natychmiastową reakcję na różne sytuacje.
Teraz większość populacji borderów w Polsce nie pracuje już przy owcach, lecz żyją, jako „towarzysze rodziny”. Jednak trzeba pamiętać, że to nadal rasa pracująca. Każda osoba decydująca się na border collie musi wiedzieć o tym, że są to psy aktywne o wyostrzonych zmysłach wzroku i słuchu, które przy pracy przy owcach są ogromnym atutem. Jednak w życiu codziennym w mieście często sprawia to sporo problemów, dlatego dzisiaj chciałabym przedstawić, co warto robić, aby dobrze wykorzystać tę naturalną energię bordera.
Poruszające się obiekty
Idąc na spacer z borderem trzeba mieć świadomość tego, że każdy poruszający się obiekt będzie dostrzeżony przez jego bystry wzrok, który w pracy miał wyłapywać najmniejszy ruch owcy. Lecący na wietrze listek, przebiegający przez drogę zając, biegacz, rowerzysta, rolkarz, auto – dookoła jest wiele poruszających się bodźców.
Jeśli chcemy, aby border był w stanie przejść obok nich obojętnie, to musimy na początku przeprowadzić dobrą habituację pokazując psu, że są to normalne obiekty, których nie należy się bać, a następnie nauczyć odwołania, rezygnacji i docelowo ignorowania tych obiektów.
Inaczej border chętnie „przejmie ich energię” prezentując zachowanie w postaci szczekania, ciągnięcia na smyczy lub gonienia – czasem z powodu ekscytacji, a czasem z lęku.
Wykorzystanie energii w treningu
Wiedząc, że bordery lubią ruch możemy to też wykorzystać w treningu i nauce posłuszeństwa. Warto więc ucząc psa przywołania nie stać, jak słup w miejscu, lecz ruszyć się, odbiec kawałek. To na pewno zwróci uwagę bordera, pokaże, że człowiek jest ciekawy i zachęci do przybiegnięcia. W nagradzaniu psa również można wykorzystać energię, która na pewno spodoba się psu.
Co można robić? Jeśli chcesz nagrodzić psa przysmakiem, to wpraw rękę w ruchu – pouciekaj otwartą dłonią ze smaczkiem tak, aby pies musiał chwilę ją pogonić, czyli zapolować na jedzenie, po czym daj psu pobrać przysmak z ręki. Czasami sposób wydania smaczka jest dla psa o wiele bardziej atrakcyjny niż sam smaczek, więc pamiętaj, że ważne jest to, jak sprzedasz psu nagrodę.
Energetyczna zabawa, jako nagroda
W czasie spacerów co jakiś czas warto jest użyć zabawki w postaci szarpaka do nagrodzenia psa np. za przybiegnięcie na przywołanie. W czasie zabawy warto, aby człowiek uciekał zabawką ciągnąc ją po ziemi, aby pies widział, że ma ona energię – to zachęci go do pogoni i złapania. Dodatkowo znowu właściciel pokazuje, że koło niego nie jest nigdy nudno, a wręcz przeciwnie – jest super zabawa!
Interakcje z psami
Jeśli chodzi o interakcje z innymi psami, to tu też mamy do czynienia z energią. Jeżeli Twój border zna tylko takie psiaki, z którymi może się ganiać, biegać i szaleć, to będzie prawdopodobnie ciągną do każdego napotkanego psa myśląc, że to super kumpel do wariackich zabaw. Warto więc w kontaktach z psami wypracować pewien balans. Z jednej strony należy od samego początku pokazywać psu, że nie z wszystkimi napotkanymi psiakami się witamy i trenować mijanie bez podchodzenia. Z drugiej strony warto poszukać też takich psów, z którymi nie będzie gonitw, lecz np. spokojne spacerowanie, węszenie, leżenie. Niech Twój border wie, że przy psach można się różnie zachowywać.
Nieodpowiednie zabawy
Bordery bardzo chętnie gonią za różnymi obiektami. Pamiętaj, że to właściciel powinien myśleć i kontrolować to, co robi pies. Jeśli Twój border goni jakąś rzecz czerpiąc z tego radość, to mimo wszystko powinieneś zastanowić się, czy aby na pewno jest to dobre i bezpieczne? Słabym pomysłem jest gonienie za bawiącymi się dziećmi – w przyszłości nie będziesz w stanie usiąść z psem spokojnie przy placu zabaw.
Gonienie światełek i cieni może wygląda zabawnie, ale w przyszłości może zagrażać zdrowiu i życiu psa, gdy nagle takie światełko pojawi się na środku drogi. Może pies pomaga Ci przegonić koty i ptaki z ogródka, ale w przyszłości na łące może rzucić się w pogoń za zającem, którego zobaczy, bo przecież gonienie zwierzątek zawsze było dozwolone i takie fajne!
Myślę, że nie skłamię mówiąc, iż życie z borderem wśród wielu bodźców nie jest łatwe – zarówno dla niego, jak i dla właściciela. Jednak jeśli pierwszych kilka miesięcy poświęcimy na prawidłową habituację i socjalizację, naukę odwołania, rezygnacji i ignorowania bodźców, to nasze wspólne życie z psem będzie cudowne! Decydując się na bordera lub już go mając, musimy pamiętać o jego wyostrzonych zmysłach i dużej energii oraz starać się to kontrolować i przekształcać na naszą korzyść.