Więcej niż jeden kot – czy dokocenie to dobry pomysł?

To pytanie zadaje sobie wielu kocich opiekunów. I słusznie, bo można trafić na bardzo sprzeczne opinie: od stereotypowego traktowania kotów jako zwierząt bezwzględnie samotniczych, aż po materiały wypełnione zdjęciami przytulonych do siebie kotów, opisujących ich bliskie relacje i  wzajemną przyjaźń. Hipotetycznie każda z tych opcji jest możliwa. Ale nie w każdych warunkach i nie w przypadku każdego kota. Dlatego nad tematem należy pochylić się nieco dokładniej.

Czy Twój kot jest szczęśliwy?

Koty, jak wiele innych zwierząt, potrafią wyrażać swoje uczucia i emocje w subtelny sposób. Szczęśliwy kot to zwykle zdrowy i zrelaksowany kot. Jeśli zastanawiasz się, czy twój futrzasty przyjaciel jest zadowolony, oto 10 oznak, które świadczą o jego szczęściu:

Obroże i zabawki z dzwoneczkiem – czy kot to lubi?

Wśród wielu różnych akcesoriów dostępnych w sklepach zoologicznych, możemy natknąć się na obroże czy zabawki wyposażone w dzwonki. Jest to zwykle temat wywołujący silne emocje i wielkie spory, a pytanie brzmi: używać czy nie używać? W poniższym tekście postaram się przybliżyć nieco tę kwestię, sięgając po argumenty obu stron.

Karmy rybne dla kotów

Ryby są cennym źródłem wysokowartościowego białka, mikro- i makroelemntów, ich główną zaletą jest wyróżniający je skład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, ważnych zarówno w żywieniu człowieka, jak i zwierząt. Jakie korzyści niesie za sobą żywienie kotów karmami rybnymi? Oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu tego typu karmy?

Żywienie kotów – fakty i mity

Żywienie to temat niezwykły. Z początku wydaje się prosty – przecież każdy potrafi nakarmić swojego kota! Jednak gdy przyjrzymy się mu bliżej, zauważymy wiele dziwnych, a czasem szkodliwych mitów – czasem powtarzanych przez nieświadomych opiekunów, czasem wykreowanych przez marketing produktów, których koty wcale nie powinny spożywać – z najbardziej znanymi mitami, dotyczącymi kociego jedzenia, rozprawia się Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, zoodietetyczka i autorka książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”.

Dziecko w kocim domu. Jak przygotować kota na nowego członka rodziny?

Jak pogodzić codzienne obowiązki, związane z opieką nad kotem z nowymi obowiązkami, które pojawią się razem z dzieckiem? Jak przygotować kota na pojawienie się w domu dziecka? I jak to zrobić… ze spokojem? Jestem mamą i opiekunką dwóch kociaków-adopciaków. Dałam radę i Ty też dasz. Poniżej mam dla Was kilka podpowiedzi, które pomogły nam przetrwać najtrudniejsze chwile.

Zabawa laserkiem z kotem – czy jest bezpieczna?

Koty uwielbiają zabawę laserem. Biegają za nim po domu, próbując go złapać. Mogłoby się wydawać, że taka zabawa z kotem wiązką lasera sprawia nim sporo frajdy! Jednak jak z każdą nowinką technologiczną bywa – ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj powiemy wam o kilku zagrożeniach związanych z zabawą z kotem laserowym wskaźnikiem oraz o tym, jak można go poprawnie wykorzystać.

Gdy mruczek się nudzi – sposoby na kocią nudę

Koty z natury nie są zwierzętami zbyt wylewnymi, a mając do dyspozycji cieplarniane warunki w mieszkaniu, szybko stają się dość rozleniwione. Tym trudniej jest dostrzec, że pupil się nudzi i przydałoby się poświęcić mu trochę uwagi. Jakie są symptomy kociego znudzenia? Co robić, gdy kot ewidentnie się nudzi?

Kocham Cię, człowieku! – 10 znaków, że Twój kot Cię kocha

Walentynki to czas celebrowania miłości, a któż kocha nas bardziej niż nasze mruczki? Koty, choć niezależne i dumne, potrafią okazywać swoje uczucia na wiele sposobów. Nie zawsze są one tak oczywiste jak u psów, ale gdy nauczymy się je rozpoznawać, z pewnością dostrzeżemy, jak głębokie uczucia skrywa kocie serce.

Jak poradzić sobie z linieniem kota?

Gubienie futra u kota jest zjawiskiem całkowicie normalnym fizjologicznie. Proces wymiany włosa odbywa się praktycznie przez cały rok i jest normalnym procesem związanym z cyklem jego wzrostu, jednakże dwa razy do roku, jesienią i wiosną, przebiega szczególnie intensywnie.

Japoński bobtail – krótki ogonek na szczęście

Japoński bobtail należy do najstarszych ras kotów na świecie. W swym rodzimym kraju uważany jest za kota przynoszącego szczęście; jego podobizna zdobi wiele dzieł sztuki, a w formie figurki z uniesioną łapką wita klientów niejednego sklepu. Ten unikalny kot poza Japonią nie dorównuje jednak popularnością innym rasom.

„Wolny” czy domowy, czyli czy kot musi polować?

Koty towarzyszą ludziom od ponad 6500 lat, jednak dopiero niedawno zaczęły stawać się zwierzętami stricte domowymi. Ta zmiana została w dużej mierze wymuszona przez warunki środowiskowe, w których przyszło żyć współczesnemu kotu. Czy jednak taki w pełni domowy kot może być szczęśliwy? Przekonajcie się sami…

Tygrys syberyjski – władca nadamurskich lasów

Największy kot świata nie panuje nad tropikalnymi lasami czy trawiastą równiną. Przemierza lasy wschodniej Syberii, stawiając czoła tamtejszym ostrym zimom. Przez stulecia obdarzany szacunkiem, w XX wieku znalazł się na skraju wymarcia. Na szczęście, przy odpowiedniej ochronie potrafił się odrodzić.

Jak wybrać odpowiedniego catsittera? Praca catsittera od kuchni

Praca catsittera staje się w Polsce coraz bardziej popularna. I nie ma w tym nic dziwnego, że chętnie z takich usług korzystamy. Pozostawienie pupila na czas wyjazdu opiekunów, często przysparza nam mniej lub więcej stresu. Jeśli nie mamy blisko zaufanej osoby, która mogłaby się zaopiekować kotem w trakcie naszej nieobecności, nasz kot nie jest przyzwyczajony do podróży i najlepiej czuje się w domu, to…catsitter jest fantastyczną opcją! Istotne jest jednak, żeby catsitter był osobą polecaną i zaufaną. Jak znaleźć odpowiednią osobę podpowie Wam dziś Magda Chowaniec – dyplomowana kocia behawiorystka oraz catsitterka. Magdę możecie kojarzyć z popularnego profilu na Instagramie @kociologia, gdzie uczy jak prawidłowo opiekować się kotami.