Co powinno być w psiej apteczce?

Apteczka to obowiązkowe wyposażenie w domu i podczas wypraw z naszymi psami. Jak skompletować jej zawartość tak, aby była przydatna w każdej niespodziewanej sytuacji?

Lato to czas, kiedy zdecydowanie więcej podróżujemy. Chętnie zabieramy nasze czworonogi na wakacje i wycieczki. Wędrujemy po górach, łąkach, lasach lub odpoczywamy bawiąc się na plaży. Nie powinniśmy jednak zapominać, że podczas zabaw i wędrówek może zdarzyć się wypadek.

Rozcięta łapka, wbity kleszcz lub niespodziewane zatrucie mogą skutecznie popsuć miłe chwile. Powinniśmy więc być przygotowani na każdą okazję i odpowiednio wyposażyć naszą podręczną apteczkę. Dobrze też mieć kontakt do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, która w razie nagłej potrzeby udzieli pomocy. W tym artykule podpowiadamy, jak powinna wyglądać apteczka.

Opatrunki

Opatrunek przyda się, jeżeli zajdzie konieczność poradzenia sobie z raną. W naszej apteczce powinny zawsze znajdować się jałowy bandaż i kompres. Przyda się również lignina lub wata, choć do opatrywania ran, ze względu na niezaczepianie się, lepiej sprawdzi się ta pierwsza. Warto mieć bandaż elastyczny oraz plaster. Bardzo praktyczny jest również bandaż samoprzylepny (adhezyjny lub typu flex), jednak należy pamiętać, że nie przepuszcza on powietrza, więc nie jest wskazany do opatrywania gojących się ran.

Środki odkażające

Gdy dojdzie do zranienia, należy odkazić to miejsce, zapobiegając zakażeniom. Część psiaków może źle reagować na pieczenie pod wpływem niektórych środków dezynfekujących. Lepiej dobrać takie, które są bezpieczne dla psa i nie utrudniają gojenia się ran.

Do odkażania ran można stosować bardzo wiele preparatów. Jeśli rana jest świeża i krwawi, jednorazowo można przepłukać ją wodą utlenioną, a następnie używać preparatów antyseptycznych (np. Octenispet). Do oczyszczenia i regularnego przemywania ran sprawdzi są również świeżo otwarty płyn Ringera Lactate z apteki lub izotoniczny roztwór do irygacji ran Polisept. Stosowanie Rivanolu wskazane jest tylko w określonych przypadkach – podpowiada lek. wet. Anna Sądej z Przychodni Weterynaryjnej Viva we Wrocławiu.

Woda utleniona

Mimo że istnieją środki lepiej sprawdzające się do odkażania ran, woda utleniona i tak powinna znaleźć się w psiej apteczce. Może okazać się konieczna w chwili, kiedy wskazane jest wywoływanie wymiotów u psa, np. po zjedzeniu kawałka zabawki, czekolady lub innej zakazanej rzeczy. W takich wypadkach należy działać szybko, ale warto po zdarzeniu pokazać zwierzaka lekarzowi weterynarii. Wymiotów nie można wywoływać po zjedzeniu ostrych przedmiotów i substancji żrących, ponieważ mogą spowodować dodatkowe obrażenia przewodu pokarmowego. Nie ma sensu podawać wody utlenionej po godzinie od zjedzenia przez psiaka szkodliwej rzeczy, ponieważ proces trawienny już się rozpoczął. Podawanie wody utlenionej powinno być awaryjną ostatecznością, ponieważ działa ona bardzo drażniąco na żołądek i może powodować zapalenia w obrębie przewodu pokarmowego.

Niezbędne przedmioty

W apteczce powinno się dodatkowo znaleźć kilka przedmiotów, które warto mieć pod ręką. Co takiego?

  • Nożyczki – przydatne np. podczas zakładania opatrunku. Lepsze będą specjalne modele z zaokrąglonym czubkiem.
  • Rękawiczki – to ochrona dla nas i dla czworonoga. Nie używając ich przy dokonywaniu niektórych zabiegów pomocy przedweterynaryjnej, możemy nieumyślnie wprowadzić do rany dodatkowe bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia.
  • Koc termiczny – zwany też kocem NRC, kocem ratunkowym, izolacyjnym. Ten mały gadżet może uratować naszego czworonoga lub człowieka podczas przegrzania lub wychłodzenia. To dwukolorowa, cienka płachta folii. Okrywamy stroną złotą od zewnątrz, jeżeli chcemy otrzymać efekt ogrzewania. Natomiast stroną srebrną od zewnątrz, jeżeli chcemy schłodzić ciało.
  • Pęseta i przyrząd do usuwania kleszczy – pęseta przyda się, jeżeli będziemy mieli do usunięcia drobne ciało obce (np. drzazgę z łapki lub wbity w ciało kłos). Przyrząd do usuwania kleszczy pozwoli na szybkie i bezpieczne usunięcie pasożyta, które może sprawiać kłopot, jeżeli używalibyśmy pęsety.
  • Strzykawka – jej zastosowań jest sporo. Od podawania leków czy płynu do pyszczka, po bardziej dokładne przemywanie ran.
  • Termometr – kiedy nasz pies poczuje się gorzej, warto sprawdzić jego temperaturę ciała. Norma dla ras małych to ok. 38,5°C, zaś dla dużych ok. 38°C. Warto pamiętać, że szczenięta zwykle mają wyższą temperaturę (38,5 – 39,2°C). Temperatury nie ocenimy dotykając psiego nosa! Aby zmierzyć ją poprawnie, termometr należy delikatnie wsunąć doodbytniczo (pamiętając jednak, by nie była to głębokość większa niż 2 – 3 cm) i poczekać do uzyskania pomiaru. Należy pamiętać o zdezynfekowaniu końcówki przed i po mierzeniu temperatury czworonoga.

Czy coś jeszcze?

Choć może się to wydawać nieintuicyjne, w wyposażeniu apteczki powinniśmy mieć jeszcze kilka dodatkowych przedmiotów.

  • Notes i ołówek – mogą się wydawać kompletnie niepotrzebne, jednak czasami powinniśmy zapamiętać np. godzinę zdarzenia, ukąszenia czy założenia opatrunku. W chwili stresu łatwiej o zapomnienie szczegółów. Notes i ołówek pozwolą na zapisanie kluczowych informacji zawsze, kiedy będzie to potrzebne. Ołówek będzie działał w każdych warunkach atmosferycznych, w przeciwieństwie do długopisu.
  • Kaganiec – nawet jeżeli nasz pies jest oazą spokoju, w chwili, kiedy będzie cierpieć po bolesnym urazie, może odmówić współpracy i przejawiać zachowania agresywne. Wtedy może przydać się kaganiec.
  • But dla psa – zwłaszcza podczas dłuższych wędrówek i trekkingów, kiedy od miejsca odpoczynku dzieli nas jeszcze duży dystans. Pomoże podczas opatrywania urazów łap.
  • Latarka – choć aktualnie jest w wyposażeniu większości telefonów, lepiej mieć małą latarkę schowaną w apteczce. Pozwoli na obejrzenie ucha, wnętrza pyska lub na udzielenie pomocy po zmroku.

Leki

W apteczce czworonoga powinno się znaleźć kilka podstawowych leków. Zawsze należy pamiętać o tym, żeby używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii prowadzącego zwierzaka.

Niektóre z ludzkich leków (np. paracetamol) mogą okazać się zabójcze dla naszych pupili.

Pamiętaj też, aby regularnie sprawdzać datę ważności na opakowaniach leków. Zatem w co apteczka powinna być wyposażona?

Leki, które powinny znaleźć się w psiej apteczce to przede wszystkim takie, które stosujemy w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych. W przypadku zatruć można podać węgiel aktywny, który ma silne zdolności absorpcji. Warto zaopatrzyć się również w probiotyki dla psów oraz leki rozkurczowe (no-spa podawana w dawce 1-2mg/kg masy ciała). W przypadku podrażnienia oczu sprawdzą się sztuczne łzy z kwasem hialuronowym – tłumaczy lek. wet. Anna Sądej z Przychodni Weterynaryjnej Viva we Wrocławiu.

Pierwsza pomoc opanowana

Zarówno w przypadku zwierzaków, jak i ludzi, powinniśmy mieć opanowane podstawowe zasady pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy zostaniemy zmuszeni do zastosowania tej niebywale ważnej wiedzy w praktyce. Dobrze skompletowana apteczka pozwoli na opatrzenie prostej rany, a czasem nawet uratowanie życia. Dlatego też warto mieć ją pod ręką zawsze – nie tylko podczas wakacji.

Podobne wpisy