Udar słoneczny u psa — wszystko co musisz wiedzieć

Chociaż letnie ciepło kojarzy nam się z beztroskimi zabawami, wolnym czasem i przyjemnością, musimy pamiętać też o niebezpieczeństwie, które się z nim wiąże. Do lecznic weterynaryjnych w upalne dni często trafiają pacjenci z objawami, które bezpośrednio zagrażającego życiu. Jak zapobiegać i w porę rozpoznać objawy udaru słonecznego?

Czy wiesz, że w niektórych przypadkach temperatura sięgająca zaledwie 25°C może okazać się zabójcza dla Twojego zwierzaka?

Organizmy psów i kotów nie chłodzą się w tak skuteczny sposób jak u człowieka. Nadmiar ciepła spowodowany zbyt wysoką temperaturą ucieka dzięki gruczołom potowym wraz z potem. U psów zlokalizowane są one jedynie w opuszkach łap. W chłodzeniu pomaga również ziajanie, jednak w dni kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, system chłodzenia zawodzi, w efekcie czego może dojść do przegrzania lub groźnego dla życia pupila udaru cieplnego.

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny zachodzi na skutek przegrzania organizmu z powodu braku możliwości oddawania nadmiaru ciepła. W efekcie układ nerwowy oraz inne narządy przestają funkcjonować prawidłowo. Zlekceważenie objawów może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych (np. powikłania neurologiczne) lub śmiercie zwierzaka.

Fot. KaLisa Veer

Najbardziej narażone

Udar może dotknąć każdego czworonoga, jeżeli warunki będą temu sprzyjały. Zamknięcie i pozostawienie pupila w nagrzanym samochodzie, spacer w samo południe w upalny dzień po nasłonecznionej przestrzeni, intensywny trening lub źle dobrany kaganiec — te czynniki sprzyjają pojawieniu się objawów. Niektóre zwierzaki są jednak narażone bardziej:

  • psy i koty z gęstą, długą sierścią oraz obfitym podszerstkiem
  • psy z krótkim pyszczkiem, czyli rasy brachycefaliczne (mopsy, pekińczyki, buldogi, buldożki francuskie itd.)
  • zwierzęta starsze, schorowane
  • szczenięta
  • czworonogi z nadwagą.

Jakie są objawy udaru cieplnego u psów?

Powinniśmy być wyczuleni na pojawienie się kilku specyficznych objawów, które towarzyszą udarowi cieplnemu. Są to:

Fot. Cristina Glebova
  • nadmierne ziajanie połączone ze ślinotokiem,
  • pobudzenie,
  • niezborność, osłabienie, dezorientacja,
  • ciemnoczerwone dziąsła i język oraz suche błony śluzowe,
  • płytki oddech, często nieregularny oraz szybki puls,
  • wysoka temperatura (40 – 42°C),
  • biegunka i wymioty,
  • drgawki,
  • utrata przytomności.

Gdy zauważysz niepokojące objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Na czas dojazdu lub oczekiwania na fachowe leczenie, udziel psu pierwszej pomocy. Pomoc potrzebna jest natychmiast!

Pierwsza pomoc w udarze cieplnym u psa

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o to, by zwierzak znalazł się w chłodnym miejscu. Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest zapewnić dostęp świeżego, chłodnego powietrza. Jeżeli nie, ułóż psa w cieniu.

Fot. Ryan Christodoulou

Kolejnym krokiem jest chłodzenie. W tym celu zaleca się wykonywanie chłodnych okładów zwłaszcza na głowie, brzuchu i w pachwinach. Okłady powinny być chłodne jednak nie lodowate, żeby nie wywołać wstrząsu termicznego. Dodatkowo warto wiedzieć, że zbyt zimne okłady spowodują obkurczenie się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji zdolność do utraty ciepła będzie mniejsza.

Przytomnemu (to ważne!) zwierzakowi podaj chłodnej (nie zimnej!) wody. Dobrym pomysłem jest podanie kostek lodu do lizania.

Pod żadnym pozorem nie podawaj psu leków bez konsultacji ze specjalistą. Nie zaleca się też podawania jedzenia i smakołyków.

Szybka pierwsza pomoc może ocalić Twojemu zwierzakowi życie, jednak nie zastąpi specjalistycznego leczenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak zawsze, tak i w tym przypadku lepiej jest zapobiegać niż leczyć skutki udaru cieplnego. Przede wszystkim należy unikać spacerów i wysiłku fizycznego jeżeli temperatura jest wysoka. Zwierzaki powinny mieć stały dostęp do świeżej chłodnej wody oraz zacienionej przestrzeni.

Więcej o tym jak radzić sobie z upałami pisaliśmy TUTAJ.

Podobne wpisy