Koty, które żyją w pamięci. W Dzień Zaduszny wspominamy też zmarłych kocich przyjaciół

Kot jest członkiem rodziny. I chociaż wiemy, że mruczący przyjaciel będzie żył krócej niż człowiek, na jego odejście nawet w słusznym wieku zawsze jest za wcześnie. Utrata kota boli – a czas, choć nie do końca leczy rany, pozwala nam jednak zachować najwspanialsze wspomnienia o futrzastym przyjacielu, dzięki którym może on dalej żyć.

Utrata ukochanego kota wiąże się z bólem. Zwierzak był naszym przyjacielem, członkiem rodziny, kocią Osobą, którą widzieliśmy każdego dnia. Nawet jeśli mruczącego przyjaciela nie ma już z Tobą, chęć zachowania pamięci o nim jest czymś naturalnym. To również jedna z najlepszych metod radzenia sobie ze stratą zwierzęcia. Upamiętnienie kota pomoże Ci zarówno w okresie żałoby, jak i później, w trudnych chwilach, w których myślisz o swoim pupilu ze łzą w oku. W jaki sposób możesz uczcić pamięć ukochanego kota?

Fot. Freepik

Stwórz pudełko ze wspomnieniami lub fotoksiążkę

Zbierz kilka rzeczy, które przypominają ci o ukochanym kocie, takich jak jego ulubiony kocyk lub zabawka, oraz wybrane zdjęcia, a następnie umieść je w pudełku wspomnień, którego zawartość możesz przeglądać za każdym razem, gdy zatęsknisz za pupilem. Możesz także umieścić wybrane zdjęcia kota w albumie lub zlecić wydruk poświęconej mu fotoksiążki.

Posadź kwiaty lub drzewo

Posadź w ogrodzie niezapominajki lub inne kwiaty, a może nawet krzew lub drzewo – na przykład w ulubionej miejscówce kota lub w miejscu, w którym został pochowany. Jeśli nie posiadasz ogródka, możesz posadzić roślinkę w donicy na balkonie – niech to będzie zakątek pamięci poświęcony kotu. Możesz dołączyć małą tabliczkę lub figurę kota, aby nadać roślinie wyjątkowości i przypominać sobie o przyjacielu za każdym razem, gdy na nią spojrzysz.

Zapal świeczkę dla kota

Zapalenie świeczki ku pamięci kota może pomóc podczas refleksji nad jego życiem. Światło symbolizuje pamięć nie tylko o zmarłych osobach, ale i zwierzętach. Możesz zapalać świecę co roku w dniu urodzin kota lub w rocznicę jego śmierci, w Dniu Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, w Zaduszki albo po prostu za każdym razem, gdy chcesz się na chwilę zatrzymać i przypomnieć sobie o nim.

Umieść zdjęcie kota w internetowym miejscu pamięci

Możesz przesłać zdjęcie swojego kota i podzielić się swoimi wspomnieniami o nim w internetowych miejscach pamięci. Tam przeczytasz również wiadomości i wspomnienia pozostawione przez innych pogrążonych w smutku opiekunów. W ten sposób nie będziesz sam/sama w swojej żałobie.

Fot. Freepik

Przekaż darowiznę na rzecz organizacji zajmującej się kotami

Przekazanie darowizny na rzecz organizacji zajmującej się ratowaniem kotów to wspaniały hołd dla Twojego zwierzaka. Ten prosty akt dobroci wspomoże opiekę nad tysiącami kotów, a może nawet przyczyni się do uratowania kociego życia.

Zamów portret kociego przyjaciela

Jeśli jesteś utalentowany artystycznie, możesz spróbować stworzyć portret swojego kota. Jeśli brakuje Ci takich zdolności – znajdź artystę, który tworzy portrety pupili mając za wzorce ich zdjęcia. Możesz wówczas z dumą wyeksponować jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki, upamiętniające Twojego mruczka.

Nazwij gwiazdę imieniem kota

Niech gwiazda Twojego kota świeci przez miliony lat – to nie tylko metaforyczne życzenie. Możesz nadać imię gwieździe i zapisać je w oficjalnym rejestrze – nazwanie gwiazdy imieniem Twojego kota upamiętni go w wyjątkowy sposób. Będziesz wspominać przyjaciela za każdym razem, gdy spojrzysz w rozgwieżdżone niebo. Zakupu „swojej” gwiazdy możesz dokonać na https://www.kupgwiazde.com/.

Kamień pamiątkowy

Kamienie pamiątkowe dla kota są dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach, a można je umieścić zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, na podwórku. Kamienie są personalizowane – możesz zamówić wygrawerowanie imienia kota, krótkiego tekstu, jego prostej podobizny.

Kamień pamiątkowy dla kota może stać na półce otoczonej zdjęciami ulubieńca, może znaleźć się też w ogrodzie czy na balkonie – w punkcie, w którym kot uwielbiał spędzać czas.

Możesz także użyć kamienia pamiątkowego jako nagrobka, jeśli zdecydujesz się pochować prochy swojego kociego przyjaciela.

Przyjdę do ciebie w innym futerku

Zapłacz
Kiedy odejdzie,
Jeśli cię serce zaboli,
Że to o wiele za wcześnie
Choć może i z Bożej woli.

[…]

A jeśli ktoś mi zarzuci,
Że świat widzę w krzywym lusterku,
To ja powtórzę:
On wróci
Choć może i w innym futerku…

Pierwsza i ostatnia strofa wiersza Franciszka Klimka „On wróci” wskazują, że warto w pewnym momencie otworzyć swe serce na kolejnego kota – ratując życie kociej biedy w najpiękniejszy sposób oddasz hołd zmarłemu przyjacielowi.

Naturalnie, możesz nie być gotowy/-a na przygarnięcie kota na stałe. To naturalne – każdy ma swój czas i sposób przeżywania żałoby. Możesz jednak mimo to pomóc, tworząc np. dom tymczasowy dla kota, który odzyska u Ciebie siły po leczeniu i będzie czekał na dom stały.

Smutek po utracie kota jest naturalny – spróbuj jednak przypomnieć sobie wszystkie wspaniałe chwile spędzone z kocim przyjacielem, który czeka na Ciebie za Tęczowym Mostem.

Podobne wpisy