Tych produktów nie podawaj swojemu kotu!
Nasi mruczący przyjaciele chętnie asystują nam podczas gotowania lub jedzenia. Piękne i duże oczy śledzą każdy ruch i każdy brany kęs. Chciałoby podzielić się z kotem czymś pysznym, ale czy można?
Lekarze weterynarii i zwierzęcy dietetycy zdecydowanie odradzają dzielenie się ze zwierzętami ludzkim jedzeniem. Dobrze zbilansowana dieta dobrana do zwierzaka jest najważniejsza w utrzymaniu jego zdrowia i dobrej kondycji. Od czasu do czasu, jeżeli już chcemy nagiąć te zasady, warto wiedzieć czego pod żadnym pozorem nie można podawać kotu.
Produkty zakazane w kociej diecie
Czekolada
Chociaż ludzie ją uwielbiają, to dla naszych zwierzaków może okazać się zabójcza. Wszystko przez zawartą w nasionach kakaowca teobrominę działającą podobnie do kofeiny. Ta substancja oprócz działania moczopędnie, przyspiesza pracę serca i zwęża naczynia krwionośne. Substancja działa również na ludzi, jednak znacznie większa masa ciała człowieka zwiększa naszą tolerancję na nią. Kilka kostek gorzkiej czekolady podanej kotu może przynieść tragiczne konsekwencje.
Awokado
Awokado jest zakazane w kociej diecie ze względu na substancję chroniącą roślinę przed infekcjami grzybicznymi – tzw perysynę. Chociaż perysyna znajduje się głównie w pestce, może przenikać do miąższu owocu. Podanie owocu kotu może wywołać biegunkę, wymioty, duszności, obrzęki u uszkodzenia serca.
Alkohol
Alkohol jest wysoko toksyczny. Może wywołać uszkodzenia wątroby i mózgu nawet po spożyciu niewielkie dawki (łyżeczka stołowa).
Cebula, por i czosnek
Te warzywa są zakazane pod wszystkimi postaciami. Zawartość związków siarki powoduje uszkodzenia czerwonych krwinek transportujących w krwi tlen. Oprócz wymiotów, biegunek, spożycie któregoś z warzyw może spowodować anemię.
Rodzynki i winogrona
Choć toksyczna substancja zawarta w winogronach i rodzynkach nie została jeszcze odkryta, wiadomo, że zjedzenie zaledwie kliku owoców winogron lub kilku rodzynek może skończyć się groźną niewydolnością nerek.
Kawa
Kofeina zawarta w kawie wpływa na serce oraz układ nerwowy zwierzaka. Objawy zatrucia to przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, drgawki, niepokój, nadpobudliwość.
Mleko
Dorosłe koty nie posiadają enzymu trawiącego laktozę, dlatego podanie mleka może skutkować bólem brzucha, wymiotami i biegunką.