7 najczęstszych błędów nowych kocich opiekunów

Kto nie lubi obserwować brykających kociaków! Nowy kot w domu to jednak duży obowiązek, na który powinniśmy się odpowiednio przygotować. Postanowiliśmy przygotować listę 7 najczęstszych błędów popełnianych przez nowych właścicieli kotów.

1. Wybór zwierzaka tylko na podstawie wyglądu

Jeśli nie masz dużo czasu na pielęgnację, lub nie przepadasz za rozczesywaniem futerka to lepiej wybrać rasę, która nie wymaga mnóstwa zabiegów pielęgnacyjnych (np. kota amerykańskiego krótkowłosego, burmańskiego lub syjamskiego).
Rasowe koty to nie tylko różnice w puszystości, umaszczeniu i długości sierści. To także olbrzymie różnice charakterów i temperamentów. Zapytaj hodowcy, jaki temperament ma zwierzak i dobierz kociaka zgodnego z Twoim usposobieniem.

2. Przekarmianie

Wiadomo, że każdy opiekun chce dla swoich kotów jak najlepiej! Kochamy je rozpieszczać dodatkowymi smaczkami, nowymi smakami karm… Sytuacji nie ułatwia fakt, że zwierzaki wydają się non-stop głodne i… tak słodko patrzą. Musisz wiedzieć, że otyłość wśród kotów jest bardzo dużym problemem. To nie tylko zaokrąglone kształty! To całe mnóstwo chorób towarzyszących, niższa odporność i gorszy komfort życia. Nigdy nie przekarmiaj swojego kota i dbaj o jego prawidłową sylwetkę.

Fot. Christin Hume

3. Źle dobrana karma

Piękne i kolorowe opakowanie karmy niestety nie jest równe z jej dobrym składem i odpowiednią jakością. Dlatego zawsze dokładnie czytaj skład produktu. Wybieraj karmy i smakołyki zawierające dużo mięsa i odpowiedni udział podrobów. Unikaj produktów zawierających węglowodany i sztuczne dodatki. Z pomocą w wyborze mogą przyjść liczne recenzje dostępne w Internecie.

Lepiej także, by dieta mruczka w większości składała się z karmy mokrej.

4. Brak regularnego sprzątania kuwety

Nikt nie lubi czyścić kociej kuwety, ale jest to jeden z najważniejszych elementów bycia kocim opiekunem. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, dlatego ważne jest, aby codziennie sprzątać ich kuwetę. Zaniedbania mogą skończyć się tym, że kot może po prostu zdecydować się na znalezienie „lepszego” i czystszego miejsca. A nie będzie to miejsce lepsze dla Ciebie i… łatwiejsze do czyszczenia.

Odpowiednia higiena kociej kuwety jest ważna także z powodu zdrowia. Nie usunięte odchody to siedlisko bakterii.

Fot. Japheth Mast

5. Brak kastracji

Oprócz zapobiegania pojawieniu się nowych pokoleń kociąt na świecie, sterylizacja lub kastracja pomoże również chronić zwierzaka przed niektórymi chorobami w późniejszym życiu.

Wielu hodowców oddaje kociaki do domów bez planów hodowlanych dopiero po tym zabiegu. Także schroniska często wymagają poddania zwierzaka zabiegowi, jeżeli kot nie przeszedł z różnych powodów kastracji w czasie pobytu w schronisku.

6. Wypuszczanie kotów na zewnątrz

Mamy coraz większą świadomość tego, jak opiekować się kotami i całe szczęście coraz mniej osób decyduje się wypuszczać swoich podopiecznych na samotne wędrówki. Samotnie szwendający się kot jest narażony na wypadki komunikacyjne, niebezpieczne spotkania z innymi zwierzętami, zatrucia i wiele innych. Poza tym polujące domowe mruczki sieją spustoszenie w populacji niektórych zwierząt takich jak jaszczurki czy wróble. Zapamiętaj – kochasz? Nie wypuszczaj?

Zachęcamy za to do spacerowania z kotem na smyczy.

7. Brak opieki weterynaryjnej

Chociaż opieka nad kotem z pozoru wydaje się nieskomplikowana, to wiąże się wieloma czynnościami i wydatkami. Mały zwierzak nie jest równoznaczny z niskimi rachunkami u lekarza weterynarii. Niezbędne będą: coroczne szczepienie, przeglądy profilaktyczne i zaopatrzenie zwierzaka w środki przeciwko kleszczom i pchłom. Trzeba także liczyć się z niemałymi kosztami w przypadku choroby podopiecznego.

Podobne wpisy